• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret20579

NÜFUS & SOSYAL YAŞAM

Bölgenin nüfusu iki milyon civarındadır. Tibetliler Moğol ırkına mensupturlar. Halkın hemen hepsi Lama Budizmine bağlıdırlar. Bölgenin resmi dili Tibet dilidir. Bu dil Tibeto-Burmese ailesine bağlı olup, Tibet alfabesi eski bir Hint dili olan Sanskritçe üzerine kuruludur.

 Şu anda Tibet'te 2450 ilkokul var. Bunların 451'i sağlam temellere ve yeterli donanıma sahip değil. 2000'den fazlası halkın katkılarıyla ayakta duruyor. Ya hiç eğitim vermiyorlar ya da eğitim seviyeleri oldukça düşük. Okul çağındaki çocukların sadece %45'i okula gidebiliyor. Bunların içinden sadece %10.6'sı orta okulu bitirebiliyor. Bu okullarda yeterli sayıda öğretmen yok olanlar da yeteri kadar nitelikli değil. Kağıt üzerinde gösterilenlerle gerçek hayattakiler de birbirini tutmuyor; kırsal kesimlerdeki okulları buna örnek gösterebiliriz. Bu okullar yeterli öğretmen ve kaynağa sahip olmadığı için ya ambar olarak kullanılıyor ya da kapatılıyor. Okuma-yazma bilen büyükanneler ve büyükbabalarsa torunları okuma-yazma öğrenemediği için Çin vurdumduymazlığının hatıraları olarak yaşıyorlar.

Evlilik: Tibet’te evlilik Çin işgaline kadar, aile içinde en büyük ağabey ile evlenen kadın, diğer erkek kardeşlerle de evlenmiş sayılırdı. Tek kadından doğan çocuklar herkese baba diyebiliyordu. Sadece ailedeki erkek çocuklardan biri rahipliği seçmişse eş konumunda olmuyordu. Bu evlilik sistemi aile ve toprak bütünlüğünü korumak , kardeşlerin bir arada yaşamasını sağlamak için düşünülmüştü. Bugünlerde çok yaygın olmasa da Tibet’in bazı köylerinde bu uygulama devam etmektedir. Tibet’te bir evlilik ayini rahip ve şaman huzurunda yapılmaktadır.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Site Haritası