• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret20604

DOĞAL KAYNAKLAR & EKONOMİ

DOĞAL KAYNAKLARI

Bitki örtüsü ve hayvanlar: Tibet'in yağmuru bol bir bölgesi olan Kham geniş ormanlarla kaplıdır. Yabani hayvanlardan büyük panda, yaban geyiği, yaban öküzü (yak) Tibet'in büyük bölümüne yayılmıştır.

Madenler: Tibet'te bulunan başlıca madenler kömür, tuz, boraks, altın ve demirdir.

TİBET SIĞIRI (YAK VE NAK)

 Tibetçe'de "yak" kelimesi sadece türün erkeğini tanımlamakta kullanılır, dişiler ise "nak" veya "dri" olarak adlandırılır. Buna rağmen birçok dilde yak iki cinsiyet içinde kullanılmaktadır. Yabani tibet sığırları yerden omuza kadar 2 metre boyundayken evcil olanlar bunun yarısı kadardır. İki tür de kendilerini soğuktan koruyan uzun tüylere sahiptirler, vücutlarının yanlarında ve altlarında son derece uzun ve yumuşak tüyler vardır. Yabanileri siyah veya kahverengi olurlar. Evciller ise beyaz da olabilir. Hem dişilerin hem de erkeklerin ay biçiminde ayrık boynuzları vardır. Tibet sığırı kısa bacaklı ve iri ayaklıdır. Geviş getiren hayvanlardır. Burunları ise kılsızdır. On aylık bir gebelik süresinden sonra sonbaharda yavrularlar. Yabaniler sadece dişilerden oluşan sürülerde yaşar. Erkeklerse yalnız yaşarlar.

Yaklar insan yaşamında özellikle de Tibetlilerin yaşamında önemli bir yer tutmuştur. Bunun nedeni Tibet`in yüksek karlı yaylalarına çok iyi uyum sağlayabilmesidir. Toprağa çok sağlam basar. Bu nedenle ulaşım araçlarının giremediği bölgelerde büyük rağbet görürler, binek, çeki ve yük hayvanı olarak kullanılırlar. Ayrıca sütünden, kılından, etinden yararlanılır. Uzun kuyruk tüyü nişan, süs ve sinek kovucu olarak kullanılırken yağından kandil yapımında, tezeğinden gübre olarak faydalanılır.

TİBET AYISI

Asya siyah ayısı, Ursidae familyasının Ursus cinsine ait bir türdür ve "Tibet siyah ayısı" ya da "Himalaya siyah ayısı" olarak da bilinir. Bu ayılar kış uykusunu yatmaz, yatsa bile bu derin ve gerçek bir kış uykusu değildir. Ortalama 180 cm boyundadırlar. Erkekler ortalama 120-170 kg, dişiler ise 80-130 kg arasındadır. Siyah veya boz renklidir. Tibet, Doğu Sibirya, Çin ve Japonya’da yaşar. Göğsünde “y” harfine benzer beyaz bir leke vardır.

TİBET TİLKİSİ

Tibet tilkisi 57-70 cm (+ 40-47 cm kuyruk) uzunluğa ve 7 kg ağırlığa kadar varır. Uzun gür tüyleri soluk gri renk ve kum rengi arasında değişir. Sırtında sarımsı kahverengi bir çizgi vardır. Karın kısmı daha açık renktir. Kuyruğunun ucu mavi olur. Yaşam alanı olarak Tibet, Nepal ve Çin'in sıra dağlarının düzlüklerini tercih eder. Hatta Nepal`in Mustang bölgesinde, 3000-4000 metre yükseklikte, yani artık bitki yetişmeyen alanlarda görüldüğü bildirilmiştir. Taş yığınlarının altındaki boşluklara ve kayaların altına sığınır.

YETİ

Himalayalar'da yaşadığına inanılan, primat benzeri, büyük bir yaratıktır. Her ne kadar varlığına inananlar mevcut olsa da bilim adamlarının çoğu, yetinin var olduğu ihtimalinin eldeki verilere göre çok zayıf olduğunu ve bu nedenle onun efsanevi bir yaratık olduğu fikrindedir. Batı'da ona verilen isim, yeti,Tibetçe yeh-teh kelimesinden gelmektedir ki bunun anlamı "küçük insan-benzeri hayvan"dır.


EKONOMİ

 Tibet bir tarım ülkesidir. Halkın büyük kısmı tarımla uğraşır. En çok üretilen sebze ve ürünler, buğday, arpa, bezelye ve fasulyedir. Tarımın yanında hayvancılık da önemli bir yer tutar. En önemli hayvanı öküze benzeyen yak'tır. Bu hayvanın etinden ve derisinden faydalanılır. Ayrıca koyun, keçi, katır, deve ve at yetiştiriciliği yapılmaktadır. Son zamanlarda demir işçiliği ve oymacılık sanatlarına önem verilmiş. Halkın bir kısmı bu kesimde çalışmaya başlamıştır. 1950 senesinden beri ülkenin enönemli endüstrisi kömür ocaklarıdır.

Tibet kürk, yün ve deri gibi mallar ihraç ederken çay, pirinç, pamuklu maddeler ve ev eşyaları ithal eder.

ULAŞIM

Ülke topraklarının ulaşıma imkan vermemesi yüzünden bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda birkaç bin kilometrelik otoyol yapılmış, bölgeyi Çin'in diğer bölgelerine bağlayan bir tren yolu ve hava ulaşım şebekesi kurulmuştur. Tibet'le Pekin arasında 1956'dan beri hava ulaşımı yapılmaktadır. Lhasa ve Shigatze yakınlarında iki büyük havaalanı yapılmış olup ulaşım kolaylaştırılmıştır. Ülkenin tamamına yakınında yollar stabilizedir.

Lhasa-Katmandu arasında karayolu ve uçak yolu ile haftada 3 gün olmak kaydı ile seferler düzenlenmektedir.

Lhasa-Kathmandu karayolunun tamamına yakını asfalt olup zor koşullarda yolculuk yapılabilmektedir.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Site Haritası