• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret20773

TARİH

Tibet'in ilk kralları Yarlung güney kasabasında, Bhutan sınırında yaşamıştır ve onlara Yarlung adı verilmiştir. Fakat en önemlileri, 19. yüzyıl boyunca tahtta kalan kral, Songsten Gampo'dur (MS 630-649). O sadece bir savaşçı değil aynı zamanda iyi bir hükümdar ve bilgili bir adamdı. Songsten Gampo başkenti Yarlung'tan Lhasa'ya taşımış ve bugün Potala Sarayı'nın bulunduğu yerde bir kale inşa etmiştir. Başbakan Thonmi Sambhota ve onaltı öğrencisini Hindistan'a Budizm'le ilgili yazılar hakkında çalışmalar yapmaya göndermiştir. Thonmi Sambhota'nın, Tibet dilini Sanskrit ve Kaşmir dillerinden oluşturmuş olan biri olduğu düşünülmektedir. Ancak bir diğer teoriye göre de Tibet dili, Songsten Gampo'dan önce var olmuş olan, Doğu Türkistan'ın Khotanbölgesindeki Ma-yig diline dayanmaktadır ve Ma-yig dilinden gelişmiştir.


Songsten Gampo'dan sonra gelen hükümdarlar Tibet İmparatorluğu'nu genişletmeyi sürdürmüş ve Budizm'i desteklemiştir. Tibet orduları doğu sınırında Çinlilerle savaşmış ve o kadar başarılı olmuşlardır ki Çinlileri her yıl 50.000 rulo ipek vermek üzere vergiye bağlamışlardır. 763'te Çin İmparatoru Wang Peng Wang yıllık vergiyi ödemeyi reddedince, o zamanın Tibet kralı Tresong Detsun Çin'in başkenti Changan'ı işgal etmiştir. 783 yılında Tibetliler ve Çinliler arasında bir barış antlaşması yapılmıştır. Antlaşma bugün, hala, Lhasa'da bir taşın üzerinde yazılı olarak durmaktadır.

Güç anlamında Tibet'in çöküşü; Bon dini (Şamanizm gibi Tibet'in özgün dini) inananları ile çoğunlukla kraliyet ailesi, akrabaları ve yeni benimsenmiş olan Budizm'in destekleyicileri arasında çatışmalar başlayınca başlamıştır. 794 ve 804 yılları arasında Tibet'i yöneten en önemli Kral Muni Tsepento'ydu. O, Tibet tarihindeki en büyük reformcuydu ve kraliyet ailesini bile ayırt etmeksizin zenginden alıp fakire vermesiyle ünlenmişti. Ne var ki, eşitlik konusundaki girişimleri soylular arasında anlaşmazlıklara neden oldu ve Tibetliler arasında bölünmelere yol açtı. Çalışmalarının daha fazla şiddete neden olmasını engellemek için kendi annesi tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.

Muni Tsepo'nun büyük torunu Kral Ralpachen ise bugün bile Tibetliler arasında sevgi ve saygıyla anılmaktadır. Kral Ralpachen tapınaklara manastırlar kurarak Budizm'in yayılmasını teşvik etmiştir. Anti-Budizm Partisi'nden biri tarafından suikaste kurban gitmiştir. Bir varisi olmadığı için de yerine Bon dini destekleyicisi olan kardeşi Lang Darma geçmiştir. Bu dönem Budizm'in Tibet'teki gelişimi açısından büyük bir engel teşkil etmiştir. Cinayeti gerçekleştirmek için Siyah Şapka Dansı'nı bulmuş olan Budist rahip Lhalung Pelgye Dorjee, Lang Darma'yı öldürmüştür.

Son kral olan Lang Darma'nın ölümünden sonraki dört yüzyıl boyunca, Tibet birçok küçük eyalete bölündü ve her biri bir şef ya dalai lama tarafından yönetilmeye başlandı. Bu yıllarda ülkeyi birleştiren tek şey Budizm'in yayılmasıydı. Sonuç olarak manastırlar çok güçlendi, toprak ve para kazanmaya başladı, böylelikle baş Lama otoritesini ülkeyi çevreleyen topraklara kadar arttırabilecekti. Tibet'te, kadınlar her zaman için yönetimde söz sahibi olmuştur. Bir şef veya lama öldüğündeyse eşi ya da kızı yönetimde söz sahibi olur.

12. ve 13. yüzyıllar boyunca Lamaistik formdaki Budist rahipler, ruhlara ve mistik güçlere inanmaya yatkın insanlar arasında etkilerini gittikçe arttırıyorlardı. Cengiz Han'ın gelişi ve Moğolların önlerine çıkan her şeyi yok ettiği söylentileri duyulduğunda, Tibetli şefler ve Lamalar Lhasa'da bir toplantı düzenlediler ve Cengiz Han'ın Tibet'e saldırmasını önlemek amacıyla ona itaat etmeye karar verdiler. Moğol İmparator'u da durumu kabul etti ve böylelikle Tibet, Cengiz Han'ın güçlü ordularının elinden kurtulmuş oldu. Cengiz Han'ın ölümünden sonra, Tibet Moğollar'ı tanımamaya başladı ve bu da Cengiz Han'ın torunu, Prens Godan'ı kızdırdı. Fakat Prens sadece sert bir savaşçı değildi. Budizm'e karşı o kadar çok ilgisi vardı ki Moğolistan'a gidip, kendi ilgisiz halkına kendilerini ruhen ve manen nasıl rahatlatmaları gerektiğini anlatmak için bir Lama istetti. Prens Sakya Lama'nın öğretilerinden o kadar çok etkilendi ki, Tibet'e dönerken, Sakya Lama'ya ''en büyük yönetici'' unvanını verdi. Lama hiçbir zaman için geri dönmedi, Moğolistan'da yaşadı ve Budizm'in öğretilerini yeğeni Dogon Choegyal Phagpa'yla beraber, o zaman yazı dili bulunmayan Moğolca'ya tercüme etti. Phagpa, Tibet'e dönerken yönetimdeki otoritesini kullandı ve bu da Tibetli lamalarla Moğol liderleri arasındaki eşi benzeri olmayan ilişkinin başlangıcı oldu. 1270'de Çin'den gelen ilk Moğol imparatoru olan Kubilay Han Lamaizm'i kabul ederek Sakya Lama'nın prestijini arttırmış oldu.

2. Monarşi'ye düzenlemeler getiren Kral Chang-Chub Gya-tsen, Sakya'nın gücünü kırdı. Dini gücünü arttırmaya devam etti; fakat Sakya rahip-kralların getirmiş olduğu bazı Çin ve Moğol yeniliklerini uygulamadan kaldırdı. Sakya Hiyerarşileri Moğol imparatoruna dayanırdı; fakat Sitya adındaki yeni imparatorluk kaynağını Çin'den alıyordu. Sitya İmparatorluğu, 1635 yılına kadar üç asır boyunca Tibet'i yönetmeye devam etti; böylelikle Moğollar ve Tibetliler arasındaki ilişki her zaman güçlü kaldı.

Tibet 1959 yılından beri Çin tarafından yönetilmektedir. 

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası