• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret20773

MİLLİ PARKLAR

BARDIA MİLLİ PARKI

Katmandu’nun 585 km güneybatısında bulunur. Yakın geçmişte, Chitwan milli parkındaki gergedanların bir kısmı nehirler boyunca ormanlarla kaplı ve küçük tepelerden oluşan bu parka yerleştirilmiş. Karnali ve Babai nehirleri boyunca uzanan park, gharial timsahının ve Ganj yunusunun korunma alanlarından biridir.

 

KOSHİ TAPPU VAHŞİ YAŞAMI KORUMA ALANI

----
175 km²lik bir alana yayılan bu park 1976'da oluşturulmuştur. Sayısız küçük göl ve bataklıklar burayı kuşlar için Nepal’deki en güzel yaşam alanlarından biri haline getirmektedir. Aynı zamanda yeşillik alanlarda oldukça fazla sayıda vahşi Asya bufalosu yaşamaktadır.

 

DHORPATAN AVCILIK ALANI

1325 km²yi kaplayan bu park Nepal’deki tek avcılık alanıdır. Sadece av turizmi için açıktır.

 

SUKLAPHANTA MİLLİ PARKI

Nepal’in güney batısında olan park 155 km²dir. Bol otlak alanları sayesinde geyiklerin bir numaralı yaşam alanı haline gelmiştir. Burası vahşi fillerin parkı olarak adlandırılır. Rani Tal Gölü'nde birçok su kuşu çeşidi bulunmaktadır.

 

SAGARMATHA MİLLİ PARKI

Katmandu’nun kuzey doğusunda bulunur ve 1148 km²lik alanı kaplar. 1979'da UNESCO’nun Dünya Kültür Varlıkları listesine alınmıştır. Milli Parkın içinde; Sagarmatha Dağı (Everest), Sherpa insanlarının yaşadıkları topraklar ve dünyanın en etkileyici manzaralarıyla karşılaşacağınız sayısız alan bulunmaktadır.Himalayalarda yaşayan keçiye benzeyen “thar” ların Himalayalardaki en genişnüfusu bu mili parktadır. Himalayaların yüksek yerlerinde kırmızı pandalar,kurtlar, gelincikler ve misk geyikleri bulunmaktadır

 

MAKALU-BARUN MİLLİ PARKI VE KORUMA ALANI

 

Nepal’in yeni milli parkı ve koruma alanı olan Makalu-Barun henüz planlama aşamasındadır. 2330 km²lik alanı kaplayan park, Sagarmatha Milli Parkı, Arun Nehri ve Tibet sınırı ile çevrelenmiştir. Barun’un zengin ormanlarını ve yedi farklı nehri de içermektedir. Makalu Dağı ana kampına, Hongu buzullarına ve Mera zirvesine daha kolay ulaşım için yeni patikalar açılmaktadır. Parkın güney ve doğu bölümleri de koruma alanı olarak dizayn edilmiştir.

 

LANGTANG MİLLİ PARKI

 

Langtang Milli parkı 1710 km² alanı kaplamaktadır. Yüksek dağlara özgü otlaklar, orta yükseklikteki alanlardaki fundalıklar, sık çam ağaçları, katmerli zakkum, akçaağaç ve meşe ağacı ormanları, birçok memeli ve kuş türlerine zengin bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Alçak alanlardaki ormanlarda leoparlar, Himalaya siyah ayısı ve yaban domuzları yaşamaktadır. Yüksek alanlarda misk geyikleri, ve Himalaya tharları (keçi ile antilop arası bir canlı) yaşamaktadır. Bir çok çeşit sülün ve keklikler, Nepal’in yerel kuşu Danphe de dahil olmak üzere bu otlaklarda gözlemlenebilir.

 

ANNAPURNA KORUMA ALANI PROJESİ

 

Bu alan, orta yükseklikteki tepeleri, trans-Himalayaların kurak platoekosistemlerini kapsayan Annapurna dağ kitlesinden oluşur. Dünyaya örnek olacakbir işbirliği sergileyen doğal kaynak yöneticileri, proje kapsamını köylerinkalkınmasını, eğitimi ve yürüyüşçülerle iletişimi içerecek şekilde genişletmiştir. Bu proje 2600 km²’lik bir alanı kapsamaktadır.

 

SHEY PHOKSUNDO MİLLİ PARKI

Nepal’in en büyük milli parkıdır ve 3555 km²lik bir alanı kapsar. Güney kısmında Phoksunda Gölü vardır ve Trans-Himalaya kuşağında bulunur. Parkta, ülke genelinde çok ender görülen bazı hayvan türleri yaşamaktadır; kar kaplanı, mavi koyun ve thar.

 

RARA MİLLİ PARKI

Rara Milli Parkı, Kathmandu’nun 370 km kuzey batısında bulunmaktadır ve 306 km²lik alandan oluşur. Güzel Rara Gölünün etrafı kozalaklı ağaçlarla kaplıdır ve bu alanda Himalaya siyah ayısı, misk geyikleri, sarı boyunlu ağaç sansarları yaşamaktadır. Kuş bilimci Dillon Ripley dikenli geveze kuşunu 106 yıldan sonra ilk kez bu parkta gözlemlemiştir.

 

KHAPTAD MİLLİ PARKI

225 km²lik alandan oluşur. Burası Nepal’in batı tepelerindeki flora ve hayvan yaşamının gözlemlenebildiği tek parktır. Birçok değişik ağaç türünü içeren ormanlardan oluşan bu yuvarlak platoda leoparlar, Himalaya siyah ayıları, misk geyikleri yaşamaktadır. Buradaki tüm canlıların (Hindu kutsal adamı) Khaptad Baba tarafından korunduğuna inanılmaktadır.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası