• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret20770

CHITWAN MİLLİ PARKI

CHITWAN GEZİ REHBERİ

Bir zamanlar muhteşem bir hayat alanı olarak bitkileri, hayvanları,
insanlarıyla yaşayan bu park, 1900’lerin başında, sömürgeci İngiliz yöneticiler ile işbirlikçi Nepal soylularının avlanma bölgesiymiş.

Bölge 1964’te Milli Park olarak düzenlenmeye başlamış, ancak bir dizi engel de beraberinde gelmiş. Ovaya yerleşmiş on binlerce kişinin boşaltılması gerekiyormuş. O sıralarda tespit edilen gergedan sayısı sadece 100, kaplan sayısı ise 20 kadarmış. 1973’de Milli Park çalışmaları rayına oturduktan sonra yapılan sayımlarda hayvan nüfusunda dört kattan fazla artış görülmüş. Bu arada Milli Park çevresine yerleşimler de sürmüş. İnsanlara ait alan ile hayvanlara ait alanlar harita üstünde belirlenmiş ve gerekli yasaklar konmuş. İnsanların parka girmesi engellenirken, hayvanlar sınır tanımadıkları için tarlalara girmeyi sürdürmüşler. Mevsimi geldiğinde gergedanların pirinç ve mısır tarlalarına, ayıların meyve bahçelerine, çakalların tavuk kümeslerine dalmasının önüne kimse geçememiş. Bu nedenle, çevre tarlalarda yüksek kuleler inşa eden çiftçiler, dikimden itibaren gece gündüz nöbet beklemeye başlamışlar. Hayvanları üründen uzak tutmaya çalışırken kaza kurşununa kurban gidenler ya da kaplanların pençesine düşenler de oluyormuş.

Chitwan Milli Parkı 1984 yılında UNESCO Dünya Miras Lİstesi'ne alınmıştır.

 CHİTWAN

Yöneticiler, köylülerin Milli Park’a duyduğu husumeti azaltmak için ot hasadını onlara bırakmaya, zaman zaman ağaç kesmeleri ve hayvan otlatmaları için sınırları gevşetmeye başlamışlar. Ayrıca turizmle gelen canlılık, ev pansiyonculuğu için teşvik yaratmış. Ancak Katmandu’nun uyanık girişimcileri ve zengin toprak sahipleri, var olan otelleri kiralayarak, yeni tesisler kurarak, yerlilerin öncelikli yararlanma hakkını ihlal etmişler. 932 km2lik alanı kaplayan Chitwan’da yürüyüş, fil safari ve nehirde kano turu en popüler aktivitelerdir. Hepsi de birbirinden zevkli olmasına rağmen bir o kadar da tehlikeli. Eğer şanslıysanız nehirde kano yaparken timsahları görebilirsiniz. Yağmurlu mevsimde iseniz, ağaçlardan üzerinize düşebilecek sülüklere dikkat etmek gerekiyor. Yürüyüş esnasında uzun kollu giyecekler, pantolon ve şapka giyilmesi önerilmektedir.

Chitwan ormanlarında fil sırtında gergedan izi sürerken yerde ölü sincap gören filin duygulanması sizi de duygulandırabilir.


Sülüklerle ilgili bilgi: Sülüğün insan bedenine faydası olduğu kadar çok fazla kan emmesinden dolayı zararı da olabiliyor. Üzerinize yapışmış bir sülük gördüğünüzde sakın çekip almaya kalkmayın. Damarlarınıza zarar verebilirsiniz. Sülüğün gözlerine işlenmiş tütün veya tuzlu su dökerek kendiliğinden çözülmesini sağlayın. Kanama bir süre devam edebilir, endişelenmeyin, 1-2 saat içinde kendiliğinden duracaktır.

 

 

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası