• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret20817

LUMBİNİ- BUDDHA'NIN DOĞDUĞU ŞEHİR

BUDDHA'NIN DOĞDUĞU ŞEHİR

Gautama Buddha'nın doğduğu yer olan Lumbini, Churia Bölgesi'nin güney kısmındaki ilk dağın eteğinde bulunur. Lumbini, dünyadaki tüm Budistler için çok kutsal bir yerdir. Asya bölgesini gezmiş ve bu bölgeyle ilgili çeşitli kitaplar yazmış bir araştırmacının tanımlaması şöyledir: “İlham almak için Kudüs’e bakan milyonlarca Hristiyan, yüzünü Mekke’ye dönen milyonlarca Müslüman gibi, 300 milyon Budist te baştan çıkartıcı Nepal Krallığındaki İmparator Ashoka’nın Buddha'nın doğduğu yeri işaretlemek için bıraktığı sütunu görmeye geliyorlar. Siz de Lumbini'ye gidip bu sütunu ve Buda'nın doğduğu yeri ziyaret edebilirsiniz.

LUMBİNİ’DEKİ ASHOKA SÜTUNU: 1895 yılında, Alman bir arkeolog, Churia bölgesindeki bayırları dolaşırken İmparator Ashoka tarafından M.Ö. 250 yılında Buddha’nın doğduğu yere saygı göstermek için yapılmış çok büyük bir taş sütun keşfeder. Hindistan imparatorunun taç giyme töreninin yirminci yıl dönümünde Lumbini bahçesini ziyaret ettiği söylenmektedir.

MAYA DEVİ TAPINAĞI: Lumbini’deki diğer ziyaret edilecek yer ise Maya Devi tapınağıdır. Tapınağın bahçesinde, üzerinde Buddha’nın doğumunun anlatıldığı taş rölyef bulunmaktadır. Hristiyanlık çağının başlangıcından beri hem Hinduların hem de Budistlerin ibadet ettikleri tapınağın, eski bir tapınak veya stupanın üzerine inşa edildiğine inanılmaktadır.

Maya Devi tapınağının güneyinde, ünlü kutsal havuz 'Puskarani' bulnmaktadır. Kraliçe Maya Devi’nin Buddha’yı doğurmadan önce burada yıkandığına, Buddha’nın doğumundan sonra ilk arınma banyosunu bu havuzda yaptığına inanılmaktadır.


 

 

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897
Site Haritası