• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret20773

POKHARAPOKHARA GEZİ REHBERİ


Piritvi otoyolu inşa edilmeden önce Pokhara'ya ulaşabilmek için 10
günlük at yolculuğu yapmak gerekliymiş. Bu da oldukça tehlikeli olup ölümle sonuçlanabiliyormuş. 1970'li yıllarda hippilerin Pokhara’ya gelmesi ile bu bölge hareketlenmeye başlamış. 1980'li yıllarda otelcilik ve restorancılık gelişmiş. Daha sonra yolların yapımı ile büyüyen bir şehir haline dönüşmüş.

Pokhara Katmandu’nun 200 km batısında, Himalayaların Annapurna eteklerinde, göl kenarında, 171 bin nüfuslu huzurlu bir kasabadır. Pokhara vadisi büyük Himalaya ve Mahabharata bölgesi arasında kalan Nepal’in en merkezi konumundaki bir yerleşim yeridir. Dünya üzerinde yüksekliği 8000 metrenin üstünde olan dağların zirvelerini yakın bir mesafeden seyredilebildiği tek yerdir. En yüksek zirveler arasında yer alan Annapurna, Manaslu ve Dhaulagiri zirveleri 884 metre yükseklikteki Pokhara’dan rahatlıkla izlenebilmektedir. Sessiz bir vadiye kurulmuş bu şehir, maceracılar için bir kapı görevi görmektedir.

Nepal’e Himalayalar’da trekking yapmak için gelen turistlerin çoğu, yürüyüşe deniz seviyesinden 884 metre yükseklikteki bu kasabadan başlıyor. Pokhara'ya Katmandu’dan karayoluyla enfes manzaralı bir yoldan 8 saatte ulaşılabiliyor. Uçakla 40 dakikalık bir uçuşla da gelebilirsiniz. Subtropik bir iklimi olan Pokhara’da muson dönemi başlayınca elektrik kesintileri artıyor.

 Pokhara

Pokhara, Nepal’in ikinci büyük gölü olan Fewa Gölü'nün kenarında yer almaktadır. Bu gölün üzerine düşen Himalaya manzaraları görülmeye değerdir. Gölün kenarına dizilmiş olan kafe ve restoranlarda bu eşsiz manzaraları seyredebilir ya da göl kenarında yürüyüş yapabilirsiniz. Gölde bot kiralayıp gezinti yapabilirsiniz.

Pokhara’da alternatif sporlardan da yararlanabilirsiniz. En popüler olanı ise paragliding yani yamaç paraşütüdür.

Pokhara'da Gezilececek Yerler

Tapınaklar: Fewa Gölü'nün ortasında yer alan adada Hindulara ait tanrı Vişnu’ya adanmış Barahi Mandir Tapınağı yer almaktadır. Tapınak Hindular için dini bir yer olarak kabul edilmektedir. Pokhara şehir merkezinde bu vadinin en eski tapınağı olarak bilinen Bindabasile Tapınağı bulunmaktadır. Pokhara’ya yüksek bir zirveden bakan Dünya Barış Pagodası ise bir Budist tapınağıdır. Bu tapınağın içindeki Lord Buda heykelleri Japonya, Sri Lanka ve Tayland’ dan getirilmiştir.

Müzeler: Pokhara’da gezilebilecek beş müze yer almaktadır. Gurkha Müzesi, Uluslararası Dağcılık Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Pokhara Bölgesi Müzesi, Tamu-Kohibo Müzesi (yörenin ilk insanlarının yaşamları).

Mağaralar: Pokhara’nın çevresinde meraklılar için gezilebilecek irili ufaklı mağaralar bulunmaktadır.

Gupteshwar Mahadev Mağarasının içinde büyük bir Mahadev tapınağı ve heykeli bulunmaktadır. Mağaranın karşısında Devi Şelalesi (Patale Chhango) bulunmaktadır.

Mahendra Gufa Mağarası, Hintli ve Tibetliler tarafından ziyaret edilen bir mağaradır. Şiva lingamları olduğu için tapınmaya gelmektedirler.

Yarasa Mağarası (Chiameri Gufa) içinde yüzlerce yarasa yaşamlarını sürdürmektedir.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası