• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret20770

BOUDNATH STUPA

 Boudnath Stupa

Boudnath Stupa Katmandu'nun 5km kuzey doğusunda yer almaktadır. Yükseklik ve genişlik açısından Nepal’in en büyük stupasıdır. 14. yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Nepal’in Tibetli azınlığının en önemli manastırıdır. 1974 yılında UNESCO tarafında dünya kültürleri mirasları koruması altına alınmıştır.

Bu stupa, Budist sembol olan Yantra şeklini oluşturabilmek içinbirbirine çarpraz yerleştirilmiş iki dikdörtgenin üzerine inşa edilmiş üçtribünlü bir platformun üstünde durmaktadır. Stupa aynı zamanda Khasti Chaitya, Khasau Chaitya ve Khasa Chaitya olarak da bilinmektedir. Tibetçe ismi ise Jyarung Khasyor olarak bilinir. Günümüze kadar Boudnath Stupa'nın kimin tarafından hangi tarihte yapıldığı net olarak bilinmemektedir. Bir çok farklı anlatımlar yer almaktadır. Bu anlatımlardan en akla yakın olanı şudur; Tibet’li bir Lama hac yolunda iken Nepal’den geçerken yaşamını yitiriyor ve onun anısına bu stupanın inşa edildiği söyleniyor. Stupaya Lama'nın adı olan Khasti Chaitya adı veriliyor. Anlatılara göre inşaat sırasında kuraklık yaşanıyor fakat tanrı Khasau’nun yardımıyla stupayı bitirmeyi başarıyorlar. Bu sebeple stupa bu isimle de anılmaktadır.

Stupanın çevresinde 100'ün üzerinde Buda, Bodisathva ve diğer tanrıların ikonları bulunmaktadır. En alt katta üzerinde OM MANİ PADME HUM yazan 140' ın üzerinde dua çarkı bulunmaktadır. Bu stupanın 20 yıllık bir zamanda yapıldığı düşünülerek her 20 yılda bir 20 yıl festivali düzenlenerek çeşitli kutlamalar yapılmaktadır.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası