• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret20774

PATAN

 Patan

PATAN GEZİ REHBERİ

Patan, Katmandu’dan Bagmati Nehri'yle ayrılmaktadır. Vadideki ikinci
büyük şehirdir. Tarihte “yala” ve “lalitpur” (güzelikler şehri) isimleriyle anılmıştır. Patan'ın çok eski bir Budist tarihi vardır ve şehrin dört köşesi de stupalarla çevrilmiştir. Stupaların büyük imparator Ashok tarafından 250 yılında yaptığı söylenir. Patan'ın bugünkü mimarisini oluşturan yapılar 16, 17 ve 18. yüzyıllarda Mallalar tarafından yapılmıştır. Bu eski şehirde birçok Budist tapınak vardır.

PATAN DURBAR MEYDANI

BHİMSEN TAPINAĞI

Ticaret ve iş tanrısına adanmış bir tapınaktır. Nepalliler dileklerinin yerine gelmesi için çatısına çatal, kaşık ve kap atarlar. İlk yapım tarihi bilinmese de çıkan yangından sonra 1682'de yeniden inşa edildiği biliniyor. Büyük 1934 depreminden sonra ve 1967'de tekrar restore edilmiş. Tapınağın önünde bir aslan sütunu bulunuyor. Tuğladan inşa edilmiş olan binanın mermerden bir cephesi vardır ve 1. katının dış cephesi yaldızlıdır.

MANGA HİTİ

Sarayın kuzey kısmındadır. Batık haldeki bu yapı Patan ve bölgedeki diğer su oluklarına bir örnektir. Lotus şeklindeki bir havuz ve mitolojik timsah figürlerinden başlıkları olan üç adet su kanalından oluşur. Hemen yanında kraliyet taç giyme törenlerinin yapıldığı 1700 yılında inşa edilmiş mani mandap vardır.

VİSHWANATH TAPINAĞI

Bir Şiva tapınağıdır. 1627 yılında inşa edilmiştir. Girişi iki büyük taştan fil heykeli korumaktadır. Şiva'nın koruyucu hayvanı olan inek tapınağın öteki tarafında bulunur. İçeride büyük bir lingam vardır. Yakın tarihlerde restore edilmiştir.

KRİŞNA MANDİR

Bu Krişna tapınağı 1637 yılında tamamlanmıştır. 1. ve 2. katının kenarlarında su olukları vardır. Krişna, Vişnu'nun reenkarnasyonu olduğu için, yarı insan yarı kuş olan Garuda Heykeli hemen tapınağın önünde saygıyla eğilmektedir. İlk kattaki figürlerde Mahabharata, ikinci kattaki figürlerde ise Ramayana ile ilgili betimlemeler vardır. Hindu olmayanların tapınağa girmesi yasaktır. Burada ağustos/eylül aylarında Krişna'nın doğum günü festivali yapılır.

JAGANNARAYAN TAPINAĞI

Narayan'a (Vişnu'nun enkarnesi) adanmış bir tapınaktır. 1565 yılında yapıldığı söylenir. Kimi kayıtlarda 1600 yılında yapıldığı yazmaktadır. Büyük Koruyucu aslan heykelleri vardır. Çatıda erotik figürler mevcuttur.

KRAL YOGANARENDRA MALLA’NIN HEYKELİ

1700 yılında yapılmıştır. Efsaneye göre sütunun üzerindeki kuş oradadurduğu sürece kralın geri döneceğine inanılır. Sarayın bir penceresi ve kapısı her zaman açık tutulur ve kralın içmesi içinde hazırlanmış bir nargile de mevcuttur (hookah). Kuş havalandığında Vishwanath Tapınağının önündeki fillerin de Manga Hiti'ye giderek su içeceklerine inanılır. Kralın heykelinin arkasında 3 tane Vişnu tapınağı vardır. Bu tapınaklar 1590 yılında Nars-ingha (Vişnunun yarı aslan yarı insan enkarnasyonu) için yapılmıştır.

HARİ SHANKAR TAPINAĞI

Yarı Vişnu yarı Shiva tapınağıdır. Erotik figürler vardır. 1704–1705 yıllarında Kral Yoganarendra Malla'nın kızı tarafından yaptırılmıştır.

TALEJU ÇANI

1736 yılında yapılmıştır Taleju Tapınağı'nın karşısındadır. Halk krala şikayeti olduğu zaman bu çanı çalarak haber verirmiş. Tapınağın arka kısmında lotus şeklinde bir havuz ve üzerinde bir köprü vardır.

KRİSHNA TAPINAĞI

Bu tapınak aynı zamanda Chyasim Deval olarak bilinir. Saraya bakan kısmında iki taş aslan heykeli vardır. 1723 yılında inşa edilmiştir.

KRALİYET SARAYI

Sarayın kimi bölümleri 14. yüzyılda yapılmıştır. Ama ana bölümler 17. ve 18. yüzyıllarda tamamlanmıştır. Prithvi Narayan Şah'ın istilası sırasında tahrip edilmiş ve 1934'teki büyük depremde ciddi tahribat görmüştür. Fakat mimarisi hala çok güzeldir ve birçok yerinde tanrıça Taleju'nun figürleri vardır.

KESHAV NARAYAN CHOWK

Saraya ve müzeye kuzey kısmındaki altın kapıdan girilir. 1734 yılında yaptırılmıştır. Kapın üstünde Şiva, Parvati, Ganesh ve Kumari'nin figürleri vardır. Altın kapının üt kısmındaki altın pencereden kral halkı selamlamıştır.

PATAN MÜZESİ

Bronz ve bakır işçiliğinin en güzel örneklerinin sergilendiği müzedir. Müzede dokumacılık ve oymacılık sanatının gelişiminin anlatıldığı bir bölüm de mevcuttur. Patan'ın 19. ve 20. yüzyıllarda çekilen etkileyici fotoğrafları da müzede sergilenmektedir.

MUL CHOWK

Sarayın 3 önemli meydanından biridir. Meydanın girişinde iki büyük aslan heykeli vardır. 1662 yılında yapılmış bu heykeller yangında tahrip olmuş ve 1665'de tekrar yapılmıştır. Küçük bir Bidya tapınağı, 3 adet küçük taleju tapınağı ve nehir tanrıçası Ganga ve Timsah Jamunanın heykelleri de vardır.

ALTIN TAPINAK

Kwa Bahal veya Suwarne Mahavihara olarak da bilinen altın tapınak bir Budist manastırıdır. Bu tapınağın 12. yüzyılda bulunduğu söylenmektedir fakat yeni verilere göre tapınak 1409 yılında yapılmıştır. Girişte koruyucu aslan figürleri vardır. Büyük dikdörtgen şeklindeki yapı 3 çatıdan oluşmaktadır ve bakır yaldızlı bir cephesi vardır. 1. katta Buda'nın yaşamı anlatılmıştır. Tapınağın içine girerken ayakkabılar çıkartılır.

 

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası