• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret20579

BHAKTAPUR

BHAKTAPUR GEZİ REHBERİ

“Dindarların şehri” Bhaktapur, Katmandu’nun 12 km doğusundadır. Yerel halk arasında “ Khwopa ve Bhadgaon” olarak bilinen şehir, fil sanatı, kültürü, rengârenk festivalleri, yerel dansları ve sıra dışı yaşam tarzı nedeniyle fethedilmeye değer bir şehir olarak görülür. Büyüleyici yapıtları, tapınakları ve yerel Newar insanlarının yaşam tarzıyla ünlenen şehir aynı zamanda “ kültür şehri”, “yaşayan kültür mirası”, “ açık hava müzesi” olarak da bilinir. 6.88 km karelik bir alanda kurulmuş olan bu şehir deniz seviyesinden 1401 metre yüksekliktedir. 12. yüzyılda Kral Anand Dev Malla tarafından bulunmuştur. 15. yüzyılda büyük Malla krallığının başkenti olmuştur. Birçok tapınak ve yapıt bu dönemde inşa edilmiştir. Bu dönemde yapılan eserlerden Changu Narayan Tapınağı UNESCO' nun dünya mirasları listesindedir. Bhaktapur şehrinin kültürü de tapınakları kadar gösterişli ve eşsizdir. Bhaktapur’da Gai-Jatra (Temmuz/Ağustos) ve tantrik olarak temsil edilen Nava Durga Dansları (Kasım-Haziran) festivalleri Nepal’de eşi benzeri olmayan festivallerdir. Biket Jatra (Nisan) festivali Nepal’deki en büyük ve etkileyici festivallerden biridir. Aynı zamanda resmi takvimde de görünen tek festivaldir. Pottery Meydanı çömlekçilerin olduğu meydandır. Bhaktapur’da iki tane pottery meydanı vardır. Buranın hemen yanında el sanatlarının sergilendiği alanlar vardır. Nepalin en büyük el sanatı ve tahta oymacılık ustaları burada yaşamaktadır.UGRACHANDİ VE BHAİRAB HEYKELLERİ

1701 yılında yapılmıştır. Bunu yapan sanatçı, heykeller tamamlandıktan sonra bu varlıkların lanetinden korunmak için ellerini kesmiştir. Ugrachandi'nin etkileyici tantrik silahları ve sembolleri tutan 18 kolu vardır. Sembolik olarak bir şeytanı öldürürken gösterilmekte. Bu da bilgeliğin cehalete karşı zaferini gösterir.

Bhairab ise 12 kolludur. Her iki tanrı ve tanrıçanın da kuru kafalardan kolyeleri vardır.

RAMESHWAR EROTİK TAPINAĞI: Şiva tapınağıdır.

BHADRİ TAPINAĞI: Vişnu ve Narayan'a adanmıştır.

KRAL BHUPATİNDRA MALLA HEYKELİ: Bhaktapur'un en tanınan kralıdır ve bir çok tapınağı yaptırmıştır.

VATSALA DURGA TAPINAĞI VE TALEJU ÇANI: Kralın heykelinin hemen arkasında Vatsala tapınağı vardır. 1672 yılında yapılmıştır. Tapınağın önündeki Taleju çanı ise 1737'de yapılmıştır.

KRALİYET SARAYI: 1934 yılındaki depremde zarar görmüştür ve restorasyonu orjinaline uygun yapılmamıştır.

MİLLİ SANAT GALERİSİ: Galerinin girişinde maymun tanrı Hanuman, Vişnu ve onun aslan reenkarnasyonunun figürleri vardır. Bu figürler 1698'de yapılmıştır. Galeride Hindu ve Budist el işçiliğinin, palmiye yaprağı el yazmaları ve tahta oymacılığının güzel örnekleri vardır.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALTIN KAPI VE 55 PENCERE SARAYI

Kral Bhupatindra Malla tarafından inşasına başlanmış fakat 1754 yılına kadar tamamlanamamıştır. Kapıda Garuda'nın bir figürü vardır. Kapının üstüne 10 kollu ve 4 kafalı talejunun figürü vardır. Hindu olmayanlar sadece Naga Pokhari' (yılanlı havuz) ye kadar girebiliyor. Kraliyet Banyosu burada pullu yılan (naga) sütunlarının üzerinde yükselir ve su timsah şeytan figüründen çıkan bir keçi kafasından dökülür.

BÜYÜK ÇAN

Bu büyük çan Bhaktapur’un son Malla kralı Rajanit Malla tarafından yaptırılmıştır (1722- 1769). O yıllarda tanrıça Taleju'ya saygılarını sunmak için aynı zamanda halkın şehirle ilgili şikayetlerini bildirebilmeleri için kullanılıyormuş. Günümüzde, gün iki kez tanrıçaya övgü ve saygı olarak çalınıyor. Bu büyük çanın hemen yanında küçük “havlama çanı” vardır. Bu çan çalındığı zaman civardaki tüm köpekler şaşırtıcı bir şekilde ulumaya başlıyorlar.

YAKSHESWOR MAHADEV TAPINAĞI

Bu tapınağın adı onu inşa ettiren kraldan gelir (1428-1482) ve Katmandu’daki Pashupatinath tapınağından sonra çatısı Pagoda şeklinde dizayn edilmiş ikinci yapıdır. Tapınağın her yerinde erotik figürler mevcuttur.

CHYASİLİN MANDAPA

Su sarnıcının hemen önündedir. 1834 yılındaki depremde tamamen yıkılmıştır. İçindeki metal konstrüksiyon görülmeye değerdir.

PASHUPATİNATH TAPINAĞI

Şiva'nın pashupatinath görünümüne adanmış tapınak 17. yy.'da yapılmıştır. Erotik figürler vardır.

NYTAPOLA TAPINAĞI

1702'de yapılmıştır. 5 katlı yapısı ile vadideki en yüksek pagoda tapınağıdır. Pencereleri, kapıları, sütunları dahil olmak üzere tüm tapınaktaki tahta oymacılığı Newar el sanatlarının en güzel örneklerini sergiler. Bu tapınağa en büyük restorasyon 1997'de turistlerden girişte toplanan ücretler sayesinde yapılmıştır. Tapınağın merdivenleri koruyucu hayvanlarla süslenmiştir. İlk basamakta güreşçi jayamel ve phattu vardır. Her birinin 10 adam gücünde olduğuna inanılır. Yukarıya doğu iki fil, iki aslan, iki ejderha ve en sonda iki tanrıça vardır. Baghini-kaplan şeklinde ve yanında da Singhni aslan şeklindedir. Her bir figürün bir alttaki figürden 10 kat daha güçlü olduğu söylenir. Tantrik tanrıça Siddhi Lakshmi'ye adanmış bir tapınaktır.

BHAİRABNATH TAPINAĞI

Nytapola tapınağının hemen yanındaki dikdörtgen şeklindeki yapıdır. Şiva'nın korkunç görüntüsü olan Bhairab’a adanmış bir tapınaktır. İlk başta tek katlı bir pagoda tapınağı iken daha sonra 1718 yılında Kral Bupatindra Malla tarafından 3 katlı bir tapınağa çevrilmiştir. En büyük restorasyonu 1995'te görmüştür.

TİL MAHADEV NARAYAN TAPINAĞI

Bu tapınağın 1080 yılından beri kullanıldığı söylenmektedir. Başka bir kaynağa göre bu tapınak 1170 yılında yapılmıştır. Nyataponla tapınağının hemen karşında Vişnu'ya adanmış bir tapınaktır. Hemen önünde diz çökerek eğilmiş Garuda heykelinin olduğu sütun vardır. Sütunda Vişnu'nun shankra (sedefli istiridye) ve çakra (disk şeklinde silah) sembolleri vardr. Bu tapınağın hemen ilerisinde de meşhur çömlekçiler meydanı vardır.

DATTATREYA MEYDANI

15. yüzyılda yapılmış bir meydandır ve bu zamandan kalan evler hala kullanılmaktadır. Bu meydana Malla Era zamanında büyük bir su saati konulmuştur. Meydan, kahin ve astrologlarun savaş ve kutlamalar için en hayırlı tarihi belirlemesi için kullanılırmış. Mohani festivalinde bu su saati tekrar getirilir. Dattatreya Tapınağı, meydanın en önemli yapısıdır. Kral Yaksha Malla tarafından 1427’de yaptırılmıştır. Bu üç katlı yapının tek bir ağaçtan oyularak yapıldığına inanılır.

WNE LAYAKU KOMPLEKSİ, Dattatreya Tapınağı'nın güney batı köşesinde yer alır, Bhaktapur’un ikinci Taleju tapınağıdır.

KANCHA-PUKHA, Dattatreya Meydanı'nın güney kısmında bulunan çok etkileyici mimarisi olan bir havuzdur. Bu havuz Nyatapola Tapınağı'nın görüntüsünü olduğu gibi yansıtabilmektedir. Tapınaktan 500 metre ileridedir. Birçok ev bulunmasına rağmen tapınağın tam görüntüsü havuzdan seyredilebilmektedir.

TAVUSKUŞU PENCERESİ

Nepal’in Mona Lisa’sıdır. Tek bir parça ağaçtan yapılmıştır. 15. yüzyılda yapılan bu pencerenin tam ortasında çok etkileyici bir tavus kuşu figürü vardır. Bu pencere Pujari Math'i süslemektedir. Bu bina Tahta Oymacılığı Müzesi olarak kullanılmaktadır.

ÇÖMLEKÇİLER MEYDANI

Bhaktapur’da iki tane pottery (çömlekçilik) meydanı vardır. Birisi Talaco, Durbar Meydanı'nın güney kısmındadır. İkincisi Suryamadhi ise Dattatreya Meydanı'nın doğu kısmındadır. Bu meydanlarda birçok çömlekçiyi çömlek yaparken izleyebilirsiniz. Eğer şanslıysanız bu çömleklerin fırınlanma safhalarını bile görebilirsiniz. Talaco pottery meydanında iki önemli yapı vardır; Vişnu tapınağı ve jeth Ganesh tapınağı ve Hanuman Ghat, ölülerin yakıldığı ve insanların banyo yaptıkları, ibadet ettikleri nehrin kıyısındaki en popüler basamaktır. Çok geniş bir alanı kaplayan bu ghatta birçok etkileyici figür işlenmiştir. Bu ghat alanında Nepal’in en büyük Lingamının bulunduğu Ram tapınağı ve büyüklü küçüklü birçok stupa mevcuttur. Newar insanları burada yıkandıktan sonra tapınaklarda ibadet etmeye başlarlar.

 

 

 

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Site Haritası