• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret20776

KATHMANDU

KATHMANDU GEZİ REHBERİ

Deniz seviyesinden yaklaşık 1355 metre yükseklikteki bir şehirdir. Katmandu şehir merkezinde 822.930 kişi, Kathmandu çevresinde 1.442.771 kişi yaşamaktadır.

Kathmandu’nun tarihi, Kathmandu Vadisi'nin gerçek yerlileri Newari topluluğunun tarihidir. Yazılı tarih M.Ö. 7. yüzyıla, Kiratis'e uzanır. Fakat Kathmandu’nun keşfediliş tarihi M.S. 12 yüzyılda Mallalar zamanındadır.

Orijinal adı Kantipur'dur. Durbar Meydanı yapıldıktan sonra buraya Kaasthamandap (tahta sığınaklarla kaplı şehir) adı verilmiş. Tüm tapınaklar Malla döneminde yapılmıştır. Gerçekte Kathmandu 14. yüzyıla kadar vadide bağımsız bir şehirken, 14. yüzyılda Bhaktapur kralının hakimiyeti altına girmiştir. 15. yüzyılda ayrı krallıklara bölünmüştür; Patan, Kathmandu ve Bhaktapur. Yüzyıllar boyunca bu üç şehir krallık arasında savaşlar sürmüş ve 1680 yılında Prithvi Narayan Şah yönetiminde Gorkha kraliyetinin hakimiyeti
altına girmişleridir. Şah tüm ülkeyi birleştirmiş ve Kathmandu’yu başkent yapmıştır.

Kathmandu Vadisi'nde UNESCO Dünya Mirası olan kapsamında 7 farklı tapınak bölgesi vardır; şehrin merkezleri, Kathmandu’daki Hanuman Dhoka, Patan ve Bhaktapur, iki önemli Budist tapınağı olan Swayambunath ve Boudnath, iki önemli Hindu tapınağı Pashupatinath Tapınağı ve Chandu Narayan Tapınağı. 2003 yılından beri bu alanlardaki yapıların orjinalliğinin bozulması ve tahrip olması nedeniyle dünya mirası statüsünde “tehlikede” olarak değerlendirilmektedir.

Kathmandu batılı turistler için 1960'lı yıllardan itibaren çok popüler oldu. Bu yıllarda burası hippilerin buluşma noktasıydı (özellikle Freak Street).

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası