• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret20817

FESTİVALLER

Nepal’in renkli dünyasını gerçekten görmek istiyorsanız, festivallerden bir kaçına muhakkak katılmalısınız. Bu festivaller Nepal’in ay takvimi üzerinden tarihleri belirlenmektedir. 

OCAK-ŞUBAT (MAGH AYI)

Magh Sakranti Festivali; soğuk kışın bitiminde Nepal’in Magh ayının başlangıçında yapılan bir festivaldir. Kış güneşi kuzeye hareket ettiğinde yüz binden fazla insan topluluğu Terai’de ki Devghat’a giderek Narayani nehri kıyısında yıkanırlar. Festival aynı zamanda Ridi Bazaar’da Kali gandakhi ve Ridi Khola nehirlerinin birleştiği yerde kutlanır.

Basant Panchami Festivali; Baharın gelişi Tanrıça Sarasvati’yi onurlandırarak kutlanır. Bu tanrıça aynı zamanda öğretici bir varlık olarak betimlendiğinden, topluluk genelde öğrenciler tarafından oluşur. Swayambunath Tapınağının tepesinin hemen yanı başında bulunan Sarasvati tapınağının olduğu mabet alanda gerçekleştirilir. Bu festival zamanı evlilikler içinde uygun görülmüştür.

Losar Festivali; Budistler tarafından kutlanan bu festival her iki ayın birleştiği günde gerçekleştirilir. Katmandu’da bulunan iki büyük Budist Tapınağının (Swayambunath ve Boudnath Stupa) bu tarihte yapıldığı düşünülmektedir.Tibetli göçmenler tarafından kutlamalar yapılır.

ŞUBAT - MART (FALGUN AYI)

Maha Shivaratri Festivali; Shiva’nın doğum günü olarak Hindular tarafından kutlanmaktadır. Katmandu da bulunan Pashupathinath Hindu tapınağında kutlamalar yapılmaktadır. Nepal’in ve Hindistan’ın çeşitli bölgelerinden gelen Sadhu (çilekeşler)lar burada toplanmaktadır. Bu topluluk Baghmathi nehrinin sularında yıkanma ayinlerini yaparken renkli görüntülerde ortaya çıkmaktadır.

Holi (Fagu) Festivali; Bu festival Falgun ayında Dolunay zamanında yapılmaktadır. Sıcak havaların gelmesinden dolayı festivalde püskürtülen su ayinleri seinletici Muson yağmurlarını geleceğini müjdeleyen ayinlerdir. Bu festival renkli tozların ve suyun festivali olarak bilinir. Şayet bu festivale katılırsanız fotoğraf makinesi, video gibi malzemeleri yanınıza almamanızı ve eski giyecekler giymenizi tavsiye ediyoruz.

MART-NİSAN (CHAİTRA AYI)

Chaitra Dasain Festivali; Tanrı Durga için yapılan bir festivaldir. Katmandu Durbar Square Kot meydanında sabah erken saatlerinde keçi ve bufallolar kurban edilerek ayinler yapılır.

Seto Machhendranath Festivali; aynı isimli tapınaktaki Seto Machhendranat’ın heykeli yerinden alınarak. İki tekerlekli Rath denilen araçla dört gün boyunca tüm kutsal mekanlar ziyaret edilerek son olarak Katmandu’da Lagan’a getirilir. Heykel burada tahtaravana alınarak ilk alındığı yere götürülür ve festival sona erer. Bu festival ay bitimlerinde yapılarak yeni ayın gelişini müjdeler.

Balkumari Jatra Festivali; küçük bir kasaba olan Thimi’de bulunan Balkumari tapınağında toplanıp kutlamalar yapılmaktadır.Bazı kimseler tüm gece boyunca tapınağın önünde bedeninde mumlarla sabaha kadar yatmaktadırlar. Ertesi sabah 32 Tanrı figürü ile tapınak etrafını tavaf ederler. Ganej figürü getirildiğinde festival en doruk noktasına çıkmaktadır. Budistlerin bir festivali olup Katmandu’da bulunan Budist tapınaklardan Swayambunath ve Boudnath Stupa ziyaret edilir. Son olarak, Balkumari’ye kurban adanarak festival son bulur.

NİSAN-MAYIS (BAİSAKH)

Bisket Jatra Festivali; Nepal’in yeni yılı Nisan ayının ortasında başlar. Bhaktapura'da en görkemli yeni yıl kutlamaları yapılır. Bahairab’ın heykelleri (şehrin batı ve doğu yakaları) Bairab ve Nayatopola tapınaklarından alınarak iki tekerlekli araçlara konarak ve halk tarafından çekilerek tüm Katmandu gezdirilerek barış ve sevgi getirmesi temenni edilir. Eski şehirlerin bir karşılaşması niteliğinde yapılan bu eğlenceler halk tarafından çoşkuyla kutlanır. Bu kutlamalar yeni yılın bir gün öncesinde yapılır. Kutlamalar sonunda şehrin iki ucundan gelen araçlar burada çarpıştırılır ve Nepal’in yeni yılı başlamış olur. Bhaktapur meydanında bir hafta boyunca bu eğlenceler devam eder. Yaratıcı güç olarak kabul edilen Lingam (penis) sadhuların çıplak gösterileri ile son bulur.

Rato Machhendranath Festivali; Patan’daki Machhendranath tanrısına adanmış bir festivaldir. Bu tanrının heykeli iki tekerlekli aracın üzerine konarak yaklaşık bir ay boyunca tüm Katmandu sokaklarında dolaştırılır. Yağmur üzerinde büyük bir güç olduğu düşünülerek, bereketli yağmurun yağması için kutlamalar yapılmaktadır. Bu festival aynı zamanda Nepal’in resmi bayramıdır.

MAYIS-HAZİRAN (JETH)

Buddha Jayanti (Buda’nın doğum günü); Budanın doğum yeri olan Lumbini’de panayırlar kurularak kutlamalar yapılmaktadır. Aynı zamanda Katmandu da yer alan Swayambunath, Boudnath Stupa ve Patan’da da kutlamalar yapılmaktadır.

TEMMUZ-AĞUSTOS (SAAUN)

Naga Panchami Festivali; Saaun ayının yeni ayı doğmasından 5 gün sonra kutlanmaktadır. Naga yılan tanrısına adanmıştır. Muson yağmurları üzerinde büyülü bir gücü olduğuna inanılıyor. Naga halkı bu festival zamanında kapılarına bu tanrının resimlerini asıp kapılarının önlerine de korunmaları için bir tas pirinç koymaktadırlar.

Janai Purnima Festivali; Saaun ayındaki dolunayda yapılmaktadır. Yüksek makamdaki kişilerin (Brahmanlar) kıyafetlerini değiştirerek bu festivale başlamış olurlar. Din adamları Katmandu’nun kuzeyindeki Gosainkund gölüne gelerek Şiva’nın heykeline çiçeklerle süsleyip lingamınada para atarak ibadetlerini yaparlar. Sonunda da bunun etrafında dans ederek kutlamalarda bulunurlar.

Ghanta Karna Festivali; bu festivale aynı zamanda “zilli kulaklar” adı verilmektedir. Şeytanın Vişnu’yu yenmek için zilli küpeler takmış olduğu düşünülerek bu ad verilmiştir. Şeytanın bir kuyuya atılarak halk tarafında öldürülmesini anlatılan bir hikayenin kutlanmasıdır. Nawari köylerinde kutlamalar yapılmaktadır.

AĞUSTOS-EYLÜL (BHADRA)

Gai Jatra Festivali; Bu inek festivali bir önceki yıl ölenlerin ruhuna itafen yapılmaktadır. Nawari insanlarının inancına göre insan öldükten sonra, inekler ölenleri “Yama” yer altı tanrısına giden yolda rehberlik ettiğine inanıyorlar. Eğer ölürken bir ineğin kuyruğuna tutunursan bu önemli yolculuğun kolay geçeceğine inanıyorlar. Bu festival zamanında tüm inekler sokaklarda rahatça dolaşması sağlanıyor ve çocuklarda inek kıyafetleri giyip çoşkuyla eğleniyorlar.

Krishna Jayanti (Krishna’nın doğum günü); Bhadra ayının dolunaydan sonraki 7.gününde tanrı Krishna’nın doğum günü olarak kutlanmaktadır. Tüm gece boyunca Krisna Mandir tapınağının etrafında yer lambaları yakılarak şarkılar söylenmektedir.

Teej Festivali; Kadınlar festivali olarak kutlanır ve 3 gün boyunca devam eder. Pashupathinath tapınağında bu kutlamalar yapılmaktadır.

Indra Jatra Festivali; renkli ve heyecan verici olan bu festival yaşayan tanrıça İndra’nın görüntüsü olan Kumari , Tanrı Bahairab ve Nepal’in kurucusu olan Pritvinarayanshah Nepal’lilerin bağlılıklarını gösterdikleri bir festivaldir. Bu festival Muson yağmurlarının bitiminde kutlanmaktadır.

EYLÜL-EKİM (ASHOJ/ASHWİN)

Pachali Bahariab Jatra Festivali; Baharib’ın onurlandırılması için yapılan bir festivaldir. Bhairab’ın kana susamış yapısı çok sayıda kurbanın kesildiği bir festivaldir.

Dasain Festivali; Nepal’in en büyük festivallerinden biridir. 15 gün sürmektedir. Renkli görüntüler içeren bu festival Tanrıça Durgha’nın buffalo şeklindeki Mahisasura adlı şeytanı yendiği gün olarak kabul edilen bugünlerde kutlanmaktadır. Yılın en çok kurban kesildiği festivaldir.

EKİM-KASIM (KARTİK)

Tihar Festivali; renkli ışık festivali olarak da bilinmektedir. Dasain festivalinden sonra Hindular (Hindistan ve Nepal) için en önemli ikinci festivaldir. Festivalde ilk gün ölüm ve yer altı tanrısı olan Yama tarafından gönderilen kargalara prinçler sunulur. İkinci gün köpekler ödüllendirilmektedir. Köpeklerin ölüm nehrinden geçişinde rehberlik yaptıklarına inanılmaktadır. Üçüncü gün ineklerin boynuzları gümüş ve altın renklerine boyanır. Dördüncü günde öküzler onurlandırılarak festival son bulur.

Deepawali Festivali; Lashkimi zenginlik tanrısı her eve gelip o evi kutsadığına inanılır.Bu tanrının evlerine gelmesini isteyenler evlerini süslü mum ve lambalarla aydınlatırlar. Yeni ayın gelişini kutlamak amacı ile bu süslemeler yapılıyor.

Newari New Year; Katmandu'da yaşayan Newari halkının Tihar festivalinin dördüncü gününde yeni yıllarının kutladıkları festivaldir.

Bhai Tika; Tihar festivalinin 5.gününde kız kardeşler ve erkek kardeşlerin bir araya toplandığı bir kutlamadır. Kızlar erkek kardeşlerine şekerleme, küçük hediyeler verirken erkeklerde kız kardeşlerine para veriyorlar. Bu festival tüm ailenin bir araya toplanmasına sahne olmaktadır.

Haribodhini Ekadashi Festivali; Uğurlu gün saydıkları ilk ay doğuşunun 11. günü ve dolunay zamanının 11. günü Ekadashi’nin düştüğüne inanıyorlar. Ekhadashi düşünce Vişnu dört aylık muson uykusundan uyanıyor. Vişnu’ya inanlar Vişnu tapınaklarının önünde kuyruklar oluşturarak kutlamalarını yapıyorlar.

Mahalakshmi Puja Festivali; Lakshimi bereket ve zenginlik tanrıçası olması sebebi ile, yaşayan halkında bu ayda pirinç mevsiminin bolluk içinde geçmesi için kutladıkları festivaldir. Bu festival sırasında Tanrıçaya kurbanlar kesilip renkli elbiselerini giyerek danslar ederler.

Mani Rindu Festivali; Bu festival Everest ana kamp yürüyüş yolundabulunan Solu Khumbu bölgesindeki Tengboche manastırında yapılır. Bu üç günlük festivalde Budizmin, Tibetlilerin Bön dini üzerindeki zaferi danslar ve tiyatro gösterileri ile kutlanıyor.

KASIM-ARALIK (MANGSİR)

Sita Bibaha Panchmi Festivali; Kasım ayının ikinci haftası ile Aralık ayının başlarına doğru yapılan bir festivaldir. Nepal ve Hindistan’da ki tüm rahipler Sita’nın doğduğu yer olan Janakhpur’a gelip Sita’nın Rana ile evlenmesini kutluyorlar. Bu düğün esnasın fil üzerinde Rana’nın figürü Sita’nın tapınağına taşınarak canlandırma yapılmaktadır.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897
Site Haritası