• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret20774

TREKKING ROTALARI

Himalayalar trekçiler için yüzlerce rota sunmaktadır. Parkurlar zorluklarına göre değişebiliyor, bununla birlikte farklı güzergahlar da ortaya çıkabiliyor. Sizin isteklerinize göre de parkurlar hazırlanabiliyor. Ama ne görmek istediğinizi bilmek çok önemli!. Her yer çok güzel ve bazı rotalarda fazlaca zaman kaybedebilirsiniz. Ülke çok güvenli olsa da her yere yalnız gidilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bazı bölgelerde turistler pek hoş karşılanmıyor, dil de bilmiyorlar. Himalaya ruhunu yaşamak isteyenler için bu yürüyüşler tavsiye edilmektedir. Himalayaların kalbine uzanan bu yolda neden siz de olmayasınız….

  

EVERESTBu turun başlangıcı için Katmandu'dan Lukla'ya uçarak gitmeniz gerekmektedir. Burada Namche Bazaar'dan verilen startla büyüleyici yüksek vadiler arasıdan geçilecek rotalara hazırlıklı olmak gerekmektedir. Bu geleneksel rotadaki manzaralar karşısında şaşırmamak mümkün değil. En zorlu parkurlardan biri olmasına rağmen ödülünüz de büyük olacak. Bu geçiş esnasında Cho-Oyu, Everest, Lhotse, Nuptse ve Amadablam zirveleri de size eşlik edecektir. Bu inanılmaz manzaralar için bu rotayı yürümeye değerdir.

Bu rota için 8-16-26 günlük turlar düzenlenmektedir. 8 günlük turlarda 2840/3850 m., 16-26 günlük turlarda 2840/5545 m. yüksekliklere ulaşılabilmektedir.

MERA ZİRVESİEverest bölgesinin tam merkezinde olan Mera Peak, Nepal hükümetinin resmi olarak izin verdiği en yüksek trekking rotasıdır (6476 m.). Teknik olarak bir tırmanış rotası olmasına rağmen kardan bir zirveye tırmanışı ciddiye almak gerekmektedir. Lukla’ya uçup, yeni iklim koşullarına adapte için kendinize yeterli dinlenme zamanı vermeden bu rotaya başlanılmaması gerekmektedir. Everest’in güney kısmında bulunan bu zirve geniş ve sık ormanlarla kaplı Hinku ve Honghu vadileri tarafından çevrelenmiştir.

ISLAND PEAK (ADA ZİRVESİ)


Bu zirve ilk kez Everest tırmanışına hazırlanan bir takım tarafından 1953 yılında tırmanılmış ve buranın ismi dağcı Eric Simpthon tarafından verilmiştir. Zirveye çıkış rotası oldukça zorlu olmasına rağmen geleneksel Everest bölgesi yürüyüşüne bir alternatif olarak düşünülebilir. Aynı zamanda bu rota üzerinde Himalayaların nefis manzaralarını görmek mümkün. Her ne kadar tırmanış olsa da tırmanışçıların bu rotayı tamamlayamama sebepleri rüzgarın sertliği ya da tırmanışa geç başlanılmasıdır.

ROLWALING


Rolwaling, toprağın sürülmesinden sonra pulluğun toprakta bıraktığı iz anlamına geliyor. Bu vadi dost canlısı Sherpaların yaşam alanı olarak bilinmektedir. Yürüyüş alanı sınırlarını taş steplerle çevirmişlerdir. Tibet sınırının güneyindeki bu gizemli vadi Bhote Koshi'nin doğu cephesindedir. Yerleşik alanların üst kısmında 6000 metrelik zirveleri olan ve daha keşfedilmemiş bir çok büyük buzla kaplı vadiler içerir.

Bu rota yürüyüşü için iki alternatif sunulmaktadır. Birincisi Katmandu’dan Dolkha'ya varıp buradan Barabise üzerinde tırmanışa geçilebilir. Bu yol başta ormanlık bir arazi içermektedir. Bu yolda ilerlerken
orman güllerinin mükemmel görüntüsünü görebilme şansına sahip olacaksınız. İkincisi ise Lukla üzerinden çıkılarak yapılan rotadır. Bu yürüyüş esnasında Tesilapcha Geçidi (5755 m.) aşılacaktır.

ARUN - EVERESTBu yürüyüş rotası yürüyüşçülerin pek tercih etmediği bir parkurdur. Khumbu’dan Tumblinghatar’a uzanan bu rotada tropikal Arun vadisinden Alpine Gokyo gölüne kadar bir çok etnik ve coğrafi çeşitliliği deneyimlemek mümkün. Yürüşçülerin, Kanchanjunga, Baruntse, Everest, Lhotse, Makalu, Pumori ve daha bir çok muhteşem manzara ile dolu bu rotaya, en zorlu rotalardan biri olduğu için iyi hazırlanılması gerekmektedir.

ANNAPURNA ANA KAMP


Tanrının krallığına girişi olarak bilinen bu mabet dünyada görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Mavi gökyüzüne uzanan kutsal zirvelerden kayalardan ve buzdan oluşan bu muhteşem dağ anfi tiyatrosu, alçak arazide kurulmuş köylerden ve pirinç tarlalarından, Gangapurna, Dome buzulu, Fang, Machhapuchhre, Dhaulagiri ve Annapurnalar gibi etkileyici dağlara kadar inanılmaz güzellikte manzaraya sahiptirler. Yürüyüş rotası, Pokhara’dan başlar, Gurung ve Thakali köyleri, Poon tepesinden Annapurna ana kapma kadar olan bölgedeki heyecan verici orman gülü ormanları arasından Ghandruk ve Chomrung gelinir, buradan da Pokhara'ya geri dönülür.

ANNAPURNA ROTASI

Annapurna bölgesinin etrafındaki bu rota dünyanın en yüksek üç zirvesi arasında paralel olmayan bir kontrast ve çeşitlilik içerir. Trans Himalaya Platosu'ndan ve en derin vadilerden geçiş yapılır. Thorang La geçişini (5416 m.) içeren klasik rota zorlayıcı ve çetin olup, batıdan doğuya doğru geçilmesi önerilir. Rotaya Besi Sanar'dan başlanır, yüksek dağ geçişleri yapılıp Manaslu, Dhaulagiri and Annapurna'nın eşsiz manzara eşliğinde Pokhara'da tur tamamlanır.

Bu rota için 7-14-23 günlük turlar önerilmektedir. 830/5416 metre arası geçişler kullanılmaktadır.

DHAULAGIRI BÖLGESİ 

Dali Gandaki ve Bheri nehirleri arasında Dhaulagiri Himal bulunmaktadır. Dünyanın 7. en yüksek zirvesi Dhaulagiri 8.167 metredir. Bu dağın etrafında yapılan yürüyüş rotası oldukça uzun ve heyecanlıdır. Marshyangdi Khola'dan batıya Durvang'a ulaşılır. Rotanın büyük bir kısmı kar ve buzuldan oluşmaktadır. French Col. 5.240 metre ve Dhampus geçişleri 5155 metredir. Beni'den geçilerek Kali Gandaki vadisi aşılıyor ve sonrasında Jomsom'a varılıyor.

Bu rota için 21 gün tur seçeneği bulunmaktadır. Yükseklik 1010/5360 metre olarak değişmektedir.

MUSTANG


Yaşayan efsaneler, egzotik dağlar, eşi benzeri olmayan kültür ve gelenekler bu yasaklanmış toprakları en iyi tanımlayabilmek için kullanılabilecek kelimelerdir. Koruma sahası içinde yer alan bu rota için 1991 yılında başlayan bir uygulama ile kısıtlı sayıda yürüyüşçü izni alınabilmektedir. Bu izin alınırken de özellikleriniz sınanmaktadır. Bu Annapurna & Dhaulagiri bölgesi boyunca devam eden inanılmaz renkte ve güzellikte olan el değmemiş manzaralara doğru yapılan bir yolculuktur. Parkur ya Pokhara'dan başlayıp Jomsom'da bitirilebilir ya da uçakla Jomsom'a gelinip yürüyüş, Mustang'da son bulabilir.

Bu rota için 12 günlük yürüyüş önerilmektedir. Yükseklikler 2750/3780 metre arasında değişmektedir.

LANGTANG


Yüksek ve izole vadi Langtang Tibet sınırının güneyinde ve Katmandu’nun kuzey batısında yer alır. Bu vadinin üç önemli bölgesi Langtang, Gosainknda ve Helambu'dur. Bu vadide Sherpa & Tamang aileleri yaşamaktadır. Yak besleyen bu halk Tibetliler ile yakın akrabadırlar. Bu vadinin doğal güzelliği, Langtang milli parkı koruma alanı altındadır. Dünyanın en güzel vadilerinden biri olarak tanımlanan bu vadi yabancılara 1950 yılından itibaren açılmıştır. Bu bölgenin flora ve faunası, kutsal Gosainkunda gölü ve yemyeşil ormanları keşfedilmeye değerdir. Parkur, Dhunche’den başlar, Langtang Vadisi'nden Langshisa buzullarına doğru devam eder, Yala zirvesine çıkılır, Gosainkunda ve son olarak Helambu’ya inilir.

Bu rota için 7-14 günlük tur seçenekleri bulunmaktadır. Yükseklikler 1950/5122 metre arasında değişmektedir.

HELAMBU


Helambu çoğu Solukhumbu'daki Budist dinine mensup, dilleri, kültürleri ve kıyafetleri ile sevimli Sherpalar bölgesidir. Katmandu’nun 75 km kuzeyinde olan bu bölge, Langtang trek parkurundaki Gosainkunda veya Ganja La (5106 m.) geçişini içine alır. Kısıtlı zamanı olanlar ve bunun yanında kültürel dokuyu da tatmak isteyenler için ideal bir rotadır.

GORKHA


Kathmandu’dan arabayla 5 saat yol aldıktan sonra antik Nepal bölgesinin güler yüzlü insanları ile karşılaşırsınız. Burası, modern Nepal’in kurucusu olan kral Prithvi Narayan Şah'ın doğduğu yerdir. Himalayaların karlı zirvelerinin tam karşısında Gorkha Durbar olarak bilinen Gorakhnath & Kali tapınakları bulunmaktadır. Bu kısa yürüyüş rotası çok güzel dağ manzaraları ve kalabalıktan uzak köy yaşamlarını görmenizi sağlar.

MANASLU

Yabancılara 1991 yılında açılmış olan Manaslu bölgesi Eko turizm için en elverişli bölge ilan edilmiştir. Bu bölgenin popülerliği efsanevi dağların Japon zirvesi olarak da bilinen üç zirvesinden gelmektedir. Gorkha-Arughat'dan başlayan bu etkileyici rota Larkya La geçidini aşarak Sama'ya kadar ilerleyerek Himalayaları çevrelemektedir. Bu etkileyici yürüyüş rotasında hem Nepal’li Hinduların yaşamlarını hem de Tibetli Budistlerin kültürlerini görme şansınız olur. Bu bölgeye girebilmek için devletten özel izin alınması gerekmektedir.

Bu rota için 20 günlük tur seçeneği oluşturulmuştur. Yükseklik 1410/5210 metredir.

DOLPO - JUMLA


Dhaulagiri Himal’in batı bölgesindeki dağların orta yükseklikte zirveleri bulunmaktadır. Tibet’in yüksek platosuna benzeyen bu bölge özel tipte flora, faunası ve bozkır manzaraları sunmaktadır. Tibet koyunu, kar leoparı, mavi koyun, Musk geyiği ve yabani tavşan bu bölgede yaşamaktadırlar. Bu turun en güzel manzarası, Phoksindo gölünün göründüğü noktadır. Bu parkur Dolpo'dan Jumla'ya gitmektedir. Güzergahta Rara Gölü (3062 m.) ve Karnali Vadisi'nde kalbe dokunacak güzellikte manzaralar bulunmaktadır.

DOLPO TREK


Dolpo’nun yüksek kesimlerinde nadir görülen kar leoparlarının gezindiği ve kültürlerini korumayı başarmış Budist köylerinin gözlenebileceği bir rotadır. Ülkenin geri kalan kısmından derin, dar ve dik yamaçlı vadilerle ayrılan bu bölge dünyanın en yüksek yerleşim alanı bulunmaktadır. Dolpo'da yaşayan insanların ekonomik durumları kötü olduğundan gerekli yiyecek temininde bulunamayacakları için parkura çıkarken hazırlıklıolmak gerekmektedir. Bu parkur için önerilen en iyi zaman yaz boyunca ve eylül, ekim aylarıdır.

Bu rota için 18 günlük tur seçeneği vardır. Yükseklikler 2400 / 5190 metredir.

DOLPO - MUSTANG


Dolpo & Mustang'ın unutulmuş uzun topraklarını keşfetmek için eşsiz bir parkurdur. Zorluğuna rağmen sayılamayacak güzellikteki manzarası, kültür farklılıkları ile Nepal’in vazgeçilmez trekking rotalarından biri olmaya adaydır. Hem Dolpo ve hem de Mustang yürüyüş parkurunda Tibet sınırında bulunan vahşi doğayı görebileceğiniz geçitler, sadece yürüyüşçülerin ziyaret edebileceği yerlerdir. Bu rota Juphal' (Dolpo’nun inişinde) den başlar ve günde 7-8 saatlik yürüyüşlerle 5000 metre üzerindeki geçitler geçilerek Jomsom'da son bulur.

Bu rota için 12 günlük tur seçeneği mevcuttur. Yükseklikler 2750/3780 metredir.

MAKALU ANA KAMP


Oldukça vahşi ve zorlu olan ama bir o kadar da güzel olan bu parkur dağcı grupların sıkça kullandıkları rotadır. Makalu dünyanın 5. yüksek zirvesidir. Nepal’in uzak doğusunda bulunan bu parkur Everest’in doğu bölgesinden geçerek daha önce hiç görülmemiş ve büyüleyici manzaralarla hayatınızın en zorlayıcı parkurlarından biri olacaktır. Parkur Tumlingtar'da başlar. Rotayı Tumlingtar’da veya Lukla’da bitirebilirsiniz.

Bu rota için 22 günlük tur seçeneği mevcuttur. Yükseklikler 850/5080 metredir.

EGZOTİK KANCHANJUNGA


Kanchenjunga, dünyanın 3. yüksek zirvesidir (8586 m.). Bu bölge 1988 yılında yabancıların ziyaretine açılmıştır. Tibet ve Sıkkim sınırına komşu olan bu bölgede zirvenin hem kuzey hem de güney yanının manzarasını görmek mümkündür. Bu egzotik trek parkuru Kambachen, Jannu and Yalungkang zirveleri tarafından çevrelenmiş, yüksek buzullar ve gösterişli vadilerden geçmektedir. Rai ve Limbu köylerinden başlayarak ormanlardan geçen rotanın en yüksek yeri Kanchejunga buzulunun etrafındaki Pangpema (5140 m.) dır.

Bu rota için 23 günlük tur seçenekleri mevcuttur. Yüksekliler 1410/5180 metredir.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası