• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret20580

YEMEK

Tibet mutfağı keyiften çok yaşamsal bir ihtiyaç olarak gelişmiştir. Başkent Lhasa’daki birkaç restoranda Tibet mutfağının farklı çeşitlerini tadabilirsiniz. Lhasa dışında, Tibet yemekleri momo ve thugpa ile sınırlıdır. Momo, içi et veya sebze ile doldurulmuş, haşlanmış büyük boy mantıya benzer ve oldukça lezzetlidir. Thugpa ise, etli veya sebzeli noodle (uzun şehriye) çorbasıdır. Tibet’te Çin mutfağı da oldukça yaygındır. Hemen her her şehirde bulunan Çin restoranlarında fiyatlar Çin’dekinden %50 daha pahalıdır.

Tibet’in milli yiyeceği tsampadır. Kavrulmuş arpa ununun yak tereyağı ile karıştırıldıktan sonra su veya bira ile ıslatılarak hamur haline getirilmesi ile yapılan bu yiyecek, taşıması kolay ve oldukça besleyicidir. Platoda yaşayan yerel Tibetliler’in vazgeçilmezi ise yaksha adı verilen kurutulmuş yak etidir. Şeritler halinde kesilen et, asılarak açık havada kurutulur. Yak sütünden elde edilen yak peyniri de favori yiyecekler arasındadır.

Tibet’te kahvaltılar Lhasa, Gyantse ve Shigatse’deki otellerde yoğurt, müsli, tost ekmeği, reçel ve yak tereyağı, çırpılmış yumurta ve yulaf ezmesi ile sınırlıdır.

Yak tereyağı ile yapılan yak-butter tea (Bö cha) yolculuğunuz boyunca size eşlik edebilecek bir içecektir, tabii ağır yağ kokusuna katlanabilirseniz. Manastırlarda, yerli halkın evlerinde, otellerde, otobüs beklerken bile mutlaka civarda yak tereyağı çayı kokusunu alırsınız.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Site Haritası