• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret20581

MT. KAILASH - HAC YOLU (BATI TİBET)

 batı tibet

Bu rota turistler tarafından çok tercih edilen bir rota değildir. Yol koşullarının zorlu olması ve konaklanacak yer sıkıntısı yaşanması sebebiyle kampçılar ve macera tutkunları için uygun olabilir.

Batı Tibet (Ngari), ülkenin en ıssız ve zor ulaşılabilir bölgelerinden biridir. 4500 metre üzeri yükseliklerin olduğu bölgede yaşayan nüfus oldukça azdır. Lhasa’dan batıya yapacağınız bu gizemli yolculuğun en önemli aktörleri Mt. Kailash (Kang Rinpoche) ve Manasarovar Gölü (Mapham yum-tso) dür. Bu zorlu yolculuğu yapabilmek için ruhsal bir arayış içinde olmak gerekiyor. Yol boyunca, hayatını bu yolculuk esnasında yeniden planlayan pek çok hacı ile karşılacaksınız. Yaklaşık 3 hafta sürecek olan yolculuğun sonunda büyük bir ödül siz bekliyor olacak.

Himalayalar'ın bir uzantısı olan Kailash dağı ve çevresi çok önemli bir dini merkez konumundadır. Kailash dağı ve çevresini kutsal yapan çok önemli özellikler var. İlki, Asya'nın en önemli nehirlerinden dördünün kaynağının Kailash'ın yakınlarında bulunması, İndus, Brahmaputra, Sutlej ve Karnali nehirleri aynı bölgeden doğuyor; Kailash dağı bir bereket kaynağı. İkincisi, Hinduizm inancına göre, Kailash'ın Tanrı Shiva ve eşinin evi sayılmasından ötürü kutsal bir bölge olması. 6714 m. yüksekliğindeki Kailash dağı her zaman karla kaplıdır. Bu yüzden Tibet dilinde, ona, "Kar Mücevheri" deniyor. Budist inancına göre ise, Kailash, dünyanın eksenini oluşturan dağ. Yılda bir kez ruhlarını arındırmak için Tibetliler, Hindular, Jainler ve Bön dini izleyicileri Kailash'a geliyor ve dağı tavaf ederek ibadetlerini yerine getiriyorlar. 

Kailash'ın hemen yanındaki bir diğer önemli yer ise Manasarovar Gölü. Kailash'ın güneyindeki Manasarovar gölü, dünyanın en temiz tatlı su kaynaklarından biri. Hindularca, Tanrı Brahman'ın zihinsel olarak yaradılışının gerçekleştiği yer olduğuna inanılıyor. Bu yüzden kıyılarında pek çok manastır yer alıyor.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Site Haritası