• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret20770

LHASA - KATHMANDU YOLU

Lhasa-Katmandu yolu, dostluk yolu olarak anılmaktadır. Nepal’deki tur acentaları tarafından yapılan bu organizasyon Land Cruiser Jeeplerle gerçekleştirilmektedir. Lhasa-Katmandu yolu 5 gün sürmekte olup tam 1000 km'dir.

Tibet Platosu, Orta Asya'da yer alan yüksek platoya verilen isimdir. 1000 km.ye 2.500 km.lik bir yer kaplayan bu platonun ortalama yükseltisi 4500 metre civarındadır. 2.5 milyon km2  lik bu plato dünyanın en yüksek ve büyük platosudur ve "Dünya'nın Çatısı" diye anılır.

Yamdrok Tso Gölü (4488 m): Tibet’in 3 büyük kutsal gölünden biridir. 638 km2 lik bir alanı kaplar ve kıyı şeridi 250 km dir. Gölün en derin yeri 60 metredir. Buranın kutsal göl sayılmasından dan dolayı Tibetli hacılar 7 günde bu gölün etrafını dolaşarak tavaf ederler. Gölün kutsal olması bu gölde yaşayan balıkların avlanmamasını gerekmektedir.

Nangartse (4500 m): Bu kasaba kutsal Yarmdrok Tso gölünün kenarında kurulmuştur. Gezginler için bir uğrak yeri olmuştur. Tibetli hacılarda bu kasabayı ziyaret etmektedirler. 5. Dalai Lama’nın annesinin doğum yeri olarak bilinmektedir.

Gyantse (3950 m):Tibet’in 3. büyük şehridir. Burada Gyantse kalesi ve Palkor Manastırı görülmeye değerdir. Orta çağda Tibet’le Hindistan arasındaki en önemli yün ticaret yoludur.

Palcho Manastırı

M.S. 1414 yılında yapılmıştır. Nadir bir yapıttır çünkü Budizmin 3 mezhebi olan Sakya, Gedan and Gelug bu tapınakta tek çatı altında varlığını sürdürmektedir. Manastırın yanındaki Palcho Pagoda’nın 9 katı, 108 odası vardır ve bu odaların 77 tanesinde Buda'nın yaklaşık 100.000 heykeli vardır. Bu nedenle buraya "100.000-Buda Pagoda" adı verilmiştir. Manastırın içindeki bu freskler, heykeller ve anıtlar zarif, yalın ve canlıdır.

Shigatzhe (3900 m): Lhasa’dan sonra Tibet’in ikinci büyük şehirdir Burada bulunan TashilumpoTapınağı ilk Dalai Lama tarafından 1447’de kurulmuş. Dünyadaki en büyük Maitreya Buda heykelini görmelisiniz . 27 metre boyundaki heykel som altından. Hacıların ona ulaştıklarında yaptıkları törenleri izlemelisiniz. Şehir surlarının dışında bir tur atın, en yüksek noktaya geldiğinizde karşınızdaki manzara, yaşayan bir ortaçağ şehir-krallığına ait.

Tashilumpo Manastırı

M.S. 1447 yılında inşa edilmiş. Tibet’teki en eski ve en büyük Gelugpa manastırdır. Banchen Lama’nın yaşadığı yer. Kırmızı ve beyaz boyanmış binalar gösterişli çatıları ie birbirlerine yakın inşa edilmiştir ve etkileyici bir görüntü oluştururlar. Manastırın en etkileyici görüntüsü, büyük Maitreya (Gelecekteki Buda) heykelidir. Dünyadaki en büyük yapılardan biridir 9. Banchen Lama 1914 yılında restore edilmiştir. 26 metre yüksekliğinde ve 275 kg ağırlığındaki altın, inci turkuaz, amber ve mercandan yapılmış bir yapıdır.

Lhatse (4050 m): ufak bir kasaba olup Nepal sınırına gidiş yolu üzerinde olduğu için bir gece otel konaklamaları için durulmaktadır.

Tingri (4390 m): Tingri, Katmandu ve Ana kamp yolunda olduğundan popüler olan tipik bir Tibet kasabasıdır. Dağcılar tırmanış öncesi gecelemelerini burada yaparlar. Bu sebeple pansiyonculuk gelişmiştir. Civardaki sıcak su kaynakları da ilgi kaynağıdır. Tsamda sıcak su kaynağı Tingri’ye 12 km mesafededir. Burada sıcak su banyolarına girebilir ve rahatlayabilirsiniz. Langhor Manastırı da Tingri’de görülebilecek yerler arasındadır.

Everest Ana Kamp Yolu

Tingri‘den Ana Kampa ulaşmak için Tse La (5220 m) geçerek ulaşılabilmektedir. Tingri – Ana Kamp arası mesafe  101 km ve yükseklik 5040 metredir. Bu yola girebilmek için özel izin alınması gerekmektedir. Lhasa veya Shigatzhe'den bu izin 150$ karşılığında alınabiliyor. Tırmanış için gelmediğiniz sürece burada geceleme yapmanıza izin verilmemektedir. Tibet dilinde Everest’in adı “Chomolungla” yani “Dünyanın Ana Tanrıçası” anlamına gelmektedir.

Nyalam  (3750 m): Nepal sınırına 30 km uzaklıktaki Tibet’in son şehridir. Buradan Shishapangma (Himalaya) dağına tırmanacaklar için konaklama yapılmaktadır. Vadi içine kurulan Nyalam sadece tek bir caddeden oluşmaktadır. Muson yağmurlarından sonra her taraftan sular fışkırmakta olup adeta şelale cennetidir.

Zhang-Mu (2300 m)

Tipik bir sınır kasabasıdır. Burada halklar birbirine karışmış durumdadır. Bunu gözlemleyebilirsiniz. Bu kasabanın ilginç bir manzarası vardır. Yemyeşil bir vadi, dağlardan akan berrak suların sesleri ve Nepal sınırı manzaraları eşliğinde bir gece konaklama yapacağız. Sadece burası için bile gelinir dedirtecek cinsten. Sınır ve kadın ticareti gelişmiştir. Ucuz bir çok elektronik eşya bulabilirsiniz. Üzerinizde kalan Çin parasını (Yen) burada Nepal parasına çevirebilirsiniz.

Bu yolculuk esnasında zor geçitlerden geçildiğini unutmamak gerekiyor. Geçitler ve yükseklikleri aşağıdaki gibidir:

Fotoğraftaki Tong La Geçiti 5080 metre

Gampa La 4794 m.

Karo La 5020 m.

Simi La 4200 m.

Tra La 4520 m.

Lalung La 4490 m.

Şehirlerarası mesafeler:

Lhasa-Gyantse 267 km

Gyantse-Lhatse 253 km

Lhatse –Zhang-Mu 337 km

Zhang-Mu -Katmandu 143 km 

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası