• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret20774

TARİH

 Nepal’in tarihi Katmandu vadisinde başlar. Nepal yüzyıllar boyunca sınırları geniş topraklara yayılarak Hindistan sınırlarına kadar ilerledi. Daha sonra Katmandu Vadisi ve onu çevreleyen bir avuç dolusu şehir devletlerine kadar küçüldü.

Nepal’in kurucu babası, Prithvi Narayan Şah, Nepal’i “iki kaya arasındaki (Çin ve Hindistan) bir yam (hint yer elması)” olarak tanımlamıştır. Burası Asya’daki Moğollarla Hindistan platosundaki Kafkasların buluşma noktasıdır. Eski zamanlarda, Nepal konumu itibariyle bu iki ülke arasında seyahat eden tüccarların, gezginlerin ve hacıların dinlenme noktası olmuştur.

KİRATİLER & BUDİSTLERİN BAŞLANGICI

Tarihi kayıtları Kiratilerle başlar. Bunlar Hindudur ve Shiva’ya taparlar. Bu bölgeye MÖ.7. ve 8. yüzyıllarda doğudan gelmişlerdir. Bu Moğol ırkı insanları Katmandu Vadisi'nin bilinen ilk yöneticileridir.

Budizmin de Kiratilerle aynı zamanda bu bölgeye geldiği sanılmaktadır. Buda’nın en yakın müridi olan Ananda ile birlikte Katmandu Vadisi'ni ziyaret ettiği ve Patan’da bir süre kaldığına inanılır. M.Ö. 2. yüzyılda, büyük Budist imparator Ashoka’nın da bu vadiyi ziyaret ederek Patan civarında 4 stupa inşa ettirdiği ve Bodnath ile Swayambunath stupalarını genişlettiği söylenir.

İLK HİNT ETKİLERİ

Bölge, Kuzey Hindistan’ın Licchavi bölgesinden göç olmaya başladıkça Budizmin etkisi zayıfladı ve Hinduizm yeniden güçlenmeye başladı. M.S. 300 yılında son Kirati kralı devrildi ve Nepal’e kast sistemi geldi. Günümüzde devam eden bazı sosyal ve dini gelenekler bu dönemlerden gelmektedir. Kiratiler doğuya yerleşerek bugünkü Rai ve Limbu insanlarının ataları oluşturdular. Liccavililer aynı zamanda Nepal sanat ve mimarisinin altın çağına önderlik ettiler ve stratejik pozisyonları sayesinde Hindistan ile Çin arasındaki ticarette başarılı oldular. Katmandu Vadisi'ndeki mükemmel Changu Narayan Tapınağı'ndaki yazıtlarda 476 yılına kadar olan Nepal tarihinden bahsedilmektedir.

THAKURİLER VE KARANLIK DÖNEM

Amsuvarman, ilk Thakuri Kralı, 602 yılında başa geçti. Kız kardeşini Hintli bir prensle ve kızını da Tibetli bir prensle evlendirerek gücünü kuzeyden güneye kadar artırdı. 7. yüzyılın sonlarından 13. yüzyılın başlarına kadar Nepal karanlık çağını yaşadı. 705 yılında Tibet, 782 yılında Kaşmir Nepal'e saldırdı. Nepalliler Katmandu Vadisi'nin stratejik pozisyonu sayesinde ayakta kalmayı başardılar. Kral Gunakamadeva başkent Kantipur’u, bugünkü adıyla Katmandu’yu 10. yüzyılda inşa etti.

MALLALARIN ALTIN ÇAĞI

Mallalar Hindistan’dan sürülerek Katmandu Vadisi'ne geldiler. İlk Malla kralları 1200’lü yıllarda başa geldiler. Nepal 550 yıl boyunca altın çağını yaşadı ve Tibet baharat yolunda önemli rol oynadı. Jayashithi Malla ve ailesi 1200 ile 1482 yılları arasında hüküm sürdü. Bu yıllarda Hinduizmin sosyal ve kültürel yapıda çok büyük etkileri oldu. Tarımsal teknikler geliştirildi ve ülkenin tepelerinde tarım yapılmaya başladı.

İlk Malla hükümdarları büyük depremler ve felaketlere rağmen ayakta kalmayı başardılar. Bengal’den gelen büyük bir Müslüman istilası sonunda birçok Budist ve Hindu tapınağı tahrip oldu. Bu istilanın etkileri Hindistan'da daha büyük oldu ve birçok Hintli Nepal'in yüksek dağlarına sürülerek burada Rajput prensliğini kurdular. Bugün bilindiği kadarıyla Nepal 46 küçük eyaletten oluşmaktaydı ve her bir eyaletin kendi para birimi ve orduları vardı. Jayashithi Malla’nın torununun ölümünden sonra Katmandu Vadisi çocukları arasında üç krallığa bölündü; Bhaktapur, Katmandu ve Patan. Her bir krallık zengin Tibet ticaret yolunu ele geçirmek için birbirleriyle savaştı. Nepal’in geri kalan bölgeleri birçok küçük bağımsız krallığa bölündü.

Katmandu Vadisi'ndeki bu üç kral arasındaki rekabet bir süre sonra sanat ve kültürde de kendini belli etmeye başladı. Birbirlerini alt etmek için harcadıkları servetin büyüklüğünün en belirgin kanıtı her şehirdeki Durbar Meydanlarında yapılan tapınakların ihtişamında görülebilir. Özellikle 15. yüzyılda bu alanda birçok faaliyet gerçekleştirildi. Bu yapıların inşası için gerekli para ticaretten kazanılıyordu. Yaldızlı stupalar ve gösterişli tahta oymacılığı bunun kanıtıdır.

ŞAHLAR ALTINDA BİRLEŞME

Nepal’in kurucu babası, Prithvi Narayan Şah’ın birleşik Nepal hayali 1769 yılında gerçek oldu Küçük krallık Gorkha’nın hükümdarı Prithvi Narayan Katmandu Vadisi'ni ele geçirerek başkentini Katmandu’ya taşıdı. Yüksek milliyetçi duyguları sayesinde Nepal’in bir bütün halinde kalabilmesi için Hindistan’daki dev İngiliz gücüne karşı sağlam bir savunma oluşturdu. Krallığın gücü 1792 yılına kadar arttı. Fakat 1792 yılında Tibet’teki Çinlilerle yapmış oldukları savaşta yenildiler. Bu savaşın sonucunda yapılan anlaşma gereğince, Nepalliler Tibet’e yaptıkları saldırıları durdurdular ve Beijing’deki Çin hükümdarına vergi ödemeye başladılar. Bu vergiler 1912 yılına kadar devam etti.

Bu yıllarda Hindistan’daki İngilizlerin güçleri artıyordu ve Nepal’e 1792 yılında bir elçi gönderdiler. Nepal’in 19. yüzyıl başlarında sınırlarını Kaşmir’den Sikkim’e kadar genişletmiş olması Raj ile gerginlik yarattı ve İngilizlerle yapılan anlaşmaya rağmen Terrai ovasında bir savaş gerçekleşti.

1810 yılında Nepal sınırlarını neredeyse iki kat genişletmişti, fakat 1816 yılında İngilizlerle yaptığı Sugauli anlaşması sonucunda genişlemesi durdu. İngilizler Sikkim’i ve Terrai Ovası'nın büyük bir bölümünü aldılar ve Nepal’in bugünkü doğu ve batı sınırları çizilmiş oldu. Bu toprakların bir kısmı 1858 yılında Hindistan Bağımsızlık Savaşında İngilizlere vermiş oldukları destek nedeniyle Nepal’e geri verildi. Sugauli anlaşması sonucunda Nepal toprakları İngiliz ticaretine açıldı. 100 yıl sonra, Hindistan ile Tibet arası direk ticaret yolu açıldığında Nepal’in bu bölgedeki önemi kaybolmaya başladı. İngilizler Katmandu’ya olan biteni gözlemlemesi için bir görevli gönderdiler. Nepal sınırları 1816 ile 1951 yılları arasında tüm yabancılara kapatıldı. Bu süre zarfında Katmandu’da yaşayan İngiliz görevliler 100 yıl boyunca Nepal’e ilgili bilgi sahibi olan tek yabancılar oldular.

İngilizler Nepallilerin savaş yeteneklerinden çok etkilendiler ve İngiliz ordusuna Nepallileri paralı asker olarak almaya başladılar (Gurkalar). O günden bugüne Gurkhalar hala İngiliz ordusunda görev almaktadır.

RANALAR

Saraydaki politik oyunlar, entrikalar ve güç çatışmaları sonucunda 1846 yılında KOT katliamı oldu. Bu kanlı gece, genç Chhetri soylusu Jung Bahadur (Genç Bahadır) tarafından planlandı ve ailesini başa getirerek Şah hanedanını ikinci plana itti. Acımasız ve hırslı Genç Bahadır, askerleri organize ederek Durbar Meydanı’nın yakınındaki Kot’ta toplanmış olan kraliyetteki yüzlerce önemli adamı (asiller, askerler, saray mensupları) katletti. Genç Bahadır Başbakan sıfatını aldı ve ailesinin ismini daha prestijli olan “RANA” ya çevirdi. Daha sonra sıfatının MAHARAJA (kral) ya çevirdi ve bu sıfatın sadece kan bağıyla sahip olunabileceği kanununu yayınladı. Ranalar kraliyetteki ikinci asil sülale haline geldiler ve şahlar bir figüran gibi dururken devleti Ranalar yönetti. Rana ailesi yönetime 100 yıl boyunca hakim oldu. Nepal’in gelişimi durdu ama bunun yanında kendini savunamayan her ülkeyi istila eden Avrupalılar'a karşı bağımsızlıklarını korudular. Yabancıların topraklarına girmesine nadiren izin verildi.

Genç Bahadır Rana 1850'de Avrupa’ya bir yolculuk yaptı ve örneklerini Katmandu'da görebileceğiz neoklasik mimari bilgisiyle geri döndü. Ranalar, sutte (Hinduların ölü yakma töreninde dul kadını da ölen kocasıyla birlikte yakma) ritüeline son verdiler. Toplumun zorla sınıflandırılmasını sona erdirdiler ve Katmandu’da bir okul ve kolej yaptırdılar. Rana ailesinin zenginliği her geçen gün artarken, tepelerde yaşayan köylü ortaçağ yaşamı sürdürdü.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Hindistan bağımsızlığını ilan etti ve Çin’de komünist devrim gerçekleşti. Tibetli mülteciler Çin Halk Cumhuriyeti’nin istilasında Nepal’e göç ettiler ve Nepal iki Asya devi ülke arasında bir tampon bölge haline geldi. Bu sırada Kral Tribhuvan Ranaları devirmek üzereydi.

ŞAHLARIN YENİLENMESİ

1950'de Kral Tribhuvan Hindistan’a kaçtı. Hindistan’daki Nepal Kongre Partisi, Tribhuvan başkanlığında Ranalar ve parti yetkililerinden oluşan geçici bir hükümet kurarak 1951'de Nepal sınırlarını yeniden yabancılara açtı. Çok partili döneme geçildi ve 1959'da ilk genel seçim yapıldı. Nepal kongre partisi seçimi kazandı ve BP Koirala ilk başbakan seçildi. 1960'da kral, hükümetin kendine uygun olmadığına karar vererek tüm delegeleri tutuklattı. Tüm partileri yasaklatarak iktidarı geri aldı.

1962'de Kral Mahendra partisiz, dolaylı devlet meclisi sisteminin (panchayat) Nepal için daha uygun olacağına karar verdi. Yerel meclisler, ulusal mecliste kendilerini temsil etmesi için yerel temsilciler seçecekti. Gerçek güç ise, kral tarafından 35 kişilik ulusal meclis için seçilen, 16 kişilik başkan ve kabinesinde olacaktı. Politik parti kurulumundaki yasak devam edecekti. 1979'da bu sisteme karşı isyan çıktı ve kral çok partili sisteme geçilip geçilmemesi kararı verilmesi için referandum yapılmasına karar verdi. Referandum sonucunda ulusal meclis sistemi %55 e %45 oyla devam etti. 

İNSAN GÜCÜ

1989'da iki farklı görüşteki parti krala çok partili sisteme geçmesi konusunda ikna etmek için birleşti ve halk genelinde isyanlar çıktı. Ayaklanmalar polis tarafından göz yaşartıcı gazlar ve kurşunlarla bastırılabildi. 1990 yılının nisan ayında kral baskılara dayanamayarak çok partili sisteme izin verdi ve anayasal monarşiyi kabul etti.

DEMOKRASİ VE MAOCULUĞUN YÜKSELİŞİ

1991'de 20 partinin katıldığı bir seçim yapıldı. 1992'de bir çok ölümle sonuçlanan genel boykot yapıldı. 1996'da Maoistler (komünist parti) hükümetten sıkılarak “insanların savaşı” nı başlattılar. Bu ayaklanma 2001'de çatışmaya dönüştü. 2002 yılının sonlarına doğru 8000'den fazla kişi Maoist ayaklanmacılar tarafından öldürülmüştü.

KRALİYET KATLİAMI VE CUMHURİYETİN KURULUŞU

1 Haziran 2001'de Prens Dipedra bir aile toplantısı sonrasında kraliyet ailesinin hemen hemen tüm üyelerini öldürerek intihar etti. Bu olayla ilgi birçok teori üretildi fakat bu teorilerin en güçlüsü yok olan ailenin yerine gelen yeni kral Gyandra’nın (Maoist) bu olayı planladığıydı. Bu olaydan sonra iç huzursuzluklar arttı. Kralın çok partili politikaya dair darbe niteliğinde müdahaleleri oldu. 2003'te Maoistler ile Nepal hükümeti arasında ateşkes imzalandı.

İstikrarsız hükümetler ve Maocuların Katmandu’yu kuşatması yüzünden, Krallığa yönelik destek azaldı. 2005’te Gyandra, hükümeti feshetti, tüm güçleri elinde topladı ve olağanüstü hâl ilan etti.

Şubat 2006’da yerel seçimler yapıldı fakat büyük partiler seçimi boykot ettiler. Nisan 2006’da Kral’ın parlamentoyu tekrar kurmasına yönelik olarak grevler ve sokak gösterileri Başkent Katmandu'da baş gösterdi. Kral bunun üzerine iktidarı siyasi partilere geri vermeye söz verdi. Kasım 2006’daki antlaşmayla 1996’dan beri süregelen ve 13.000 insanın ölümüne sebebiyet veren iç savaşın bittiği açıklandı. Ocak 2007’de yeni parlamento kuruldu ve Maocular sandalyelerin 4’te 1’ini alarak temsil hakkı kazandılar. Uzun tartışmaların ardından Nepal'de geçici anayasa üzerinden bir anlaşma sağlanmış ve 10 Nisan 2008'te Anayasa Meclisi seçimleri tamamlanmıştır. Anayasa Meclisi seçimlerinde ezici biçimde galip gelen Maoistler, Nepal Kongre Partisi ve NKP (BML) ile Anayasa Meclisi'ni oluşturmuştur. 28 Mayıs 2008'te düzenlenen ilk Anayasa Meclisi toplantısında daha önce geçici anayasada kararlaştırıldığı üzere monarşi yıkılmış ve Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti kurulmuştur.

NEPAL TOP 25

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.74296.7699
Euro7.56247.5927
Site Haritası